Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής της Eυρωλίγκα, 73-58 τη Μπαρτσελόνα

24/4/2004

Το σχέδιο Ανάν για την επίλυση του Κυπριακού τίθεται σε δύο χωριστά δημοψηφίσματα στη μεγαλόνησο και απορρίπτεται από τους Ελληνοκυπρίους. Κατά του σχεδίου τάσσεται το 75,83% έναντι 24,17% των υποστηρικτών του. Αντίθετα, στα κατεχόμενα, «ναι» ψηφίζει το 64,91% των Τουρκοκυπρίων, «όχι» το 35,01%.

24/4/2000

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας Μπαρτσελόνα αρνείται να αγωνισθεί στον επαναληπτικό αγώνα του Κυπέλλου Ισπανίας εναντίον της Ατλέτικο Μαδρίτης. Αιτία, η απουσία 12 παικτών λόγω διεθνών υποχρεώσεων. Ο διαιτητής κατοχυρώνει τον αγώνα υπέρ της Ατλέτικο με 3-0 (πρώτος αγώνας 3-0 υπέρ της Ατλέτικο)

24/4/1999

Ανακαλύπτεται στο κάστρο Stirling, στα ιδιαίτερα διαμερίσματα της Βασίλισσας Μαρίας της Σκωτίας, η αρχαιότερη μπάλα ποδοσφαίρου από δέρμα γουρουνιού που χρονολογείται από τον 16ο αιώνα

24/4/1997

Ο Ολυμπιακός ανακηρύσσεται πρωταθλητής της Eυρωλίγκα νικώντας στον τελικό την Μπαρτσελόνα με 73-58 στο 10ο Final Four στη Ρώμη. Είναι η δεύτερη ελληνική ομάδα, μετά τον ΠΑΟ, που κερδίζει το τρόπαιο. Στο Παλαέουρ βρίσκονται 7.000 φίλαθλοι του Ολυμπιακού

24/4/1996

Ο 26χρονος επιθετικός της Τσέλσι, Eidur Smari Gudjohnsen, και ο 43χρονος πατέρας του Arnor, γράφουν ιστορία κατά τη διάρκεια φιλικού αγώνα της Ισλανδίας εναντίον της Εσθονίας στο Ταλίν. Ο Arnor ξεκινά βασικός στον αγώνα και ο Eidur τον αντικαθιστά στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που πατέρας και υιός παίζουν στον ίδιο διεθνή αγώνα

24/4/1992

Ο Gary Lineker κερδίζει το βραβείο του “Καλύτερου Ποδοσφαιριστή της Χρονιάς” για 2η φορά μετά το 1986

24/4/1967

Το διαστημόπλοιο «Σογιούζ 1» συντρίβεται κατά την επιστροφή του στη Γη, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί ο κοσμοναύτης Βλαντίμιρ Κομαρόφ. Είναι ο πρώτος άνθρωπος που χάνει τη ζωή του κατά τη διάρκεια διαστημικής αποστολής.

24/4/1941

Πεθαίνει ο δημοσιογράφος-συγγραφέας και πρώτος πρόεδρος της ΑΕΚ Κωνσταντίνος Σπανούδης, γεννημένος το 1871 στο Φανάρι της Κωνσταντινούπολης

24/4/1932

Στον αγώνα Άρσεναλ – Νιουκάστλ χρησιμοποιείται το κινηματογραφικό φιλμ για να αποδειχθεί ότι το γκολ του Allen είναι άκυρο. Το επίμαχο καρέ δημοσιεύεται πρωτοσέλιδο στην Daily Mirror.

24/4/1906

Διεξάγεται στο Ποδηλατοδρόμιο, στο χώρο που θα ανεγερθεί το Στάδιο Καραϊσκάκη, επάνω σε καρβουνόσκονη, φιλικός αγώνας μεταξύ Ελλάδας και Δανίας. Στο ημίχρονο το σκορ είναι ήδη 0-9. Οι παίκτες μας αρνούνται να εμφανιστούν στο δεύτερο ημίχρονο. Στην ομάδα αυτή παίζει και ο 17χρονος Γιώργος Καλαφάτης, μετέπειτα ιδρυτής του Παναθηναϊκού

24/4/1901

Ξεκινάει η American League του μπέιζμπολ με τον αγώνα Chicago – Cleveland (8-2)

24/4/1880

Ιδρύεται στην Οξφόρδη η AAA, η Ομοσπονδία Ερασιτεχνικού Αθλητισμού, της Αγγλίας και Ουαλίας24/4/1741Ο George Stevenson γίνεται ο πρώτος πυγμάχος που χάνει τη ζωή του σε αγώνα στο Tottenham Court Road στο Λονδίνο