ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ

Οι αναμνήσεις μας σαν σήμερα

88 χρόνια από το θάνατο του Κώστα Καβάφη

29/4/2014

Ο 29χρονος Κριστιάνο Ρονάλντο σημειώνοντας το πρώτο από τα δύο προσωπικά του γκολ εναντίον της Μπάγερν, στην νίκη της Ρεάλ με 0-4 για τον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής φάσης του Champions League, φτάνει τα 15 γκολ και καταρρίπτει το ρεκόρ των περισσοτέρων γκολ σε μία σεζόν στην ιστορία του θεσμού που κατείχε από το 1963 ο Βραζιλιάνος, Ζοζέ Αλταφίνι “Ματσόλα” της Μίλαν. Το ρεκόρ είχε ισοφαρίσει ο Λιονέλ Μέσι το 2012 στην πορεία της Μπαρτσελόνα μέχρι τους “4” του θεσμού και τον αποκλεισμό από την Τσέλσι. Επίσης, αυτό το γκολ είναι το 50ο γκολ του Ρονάλντο σε 50 αγώνες στην διοργάνωση.

29/4/2013

Η 23χρονη Κύπρια πρωταθλήτρια στο άλμα επί κοντώ, Μαριάννα Ζαχαριάδη πεθαίνει στο Αττικό Νοσοκομείο όπου βρισκόταν σε κώμα. Η αθλήτρια έπασχε από λέμφωμα Χότσκινς, έναν καρκίνο του λεμφατικού ιστού. Στην καριέρα της είχε σπουδαίες επιτυχίες, όπως τη κατάληψη της δεύτερης θέσης στους Κοινοπολιτειακούς Αγώνες και στους Μεσογειακούς της Πεσκάρα, όπου μάλιστα πέτυχε νέο παγκύπριο ρεκόρ με 4,45 μ.

29/4/1999

Η Γερμανία γνωρίζει στη Βρέμη την ήττα από την Σκωτία μετά από 40 χρόνια με 0-1 μπροστά σε 27.000 θεατές. Το γκολ σημειώνει ο Don Harrison της Έβερτον

29/4/1998

Ο Πανιώνιος επικρατεί με 1-0 επί του Παναθηναϊκού στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο Καραϊσκάκη, κατακτώντας τον πρώτο του επαγγελματικό τίτλο! Το «χρυσό» γκολ, σημειώνει με κεφαλιά ο Δημήτρης Ναλιτζής στο 53’

29/4/1996

Η Μαρία Γουρουφίδου, αθλήτρια του Tae Kwon Do, σκοτώνεται όταν το πούλμαν που μεταφέρει την ελληνική αποστολή ανατρέπεται καθώς επιστρέφει από το Βέλγιο, όπου διεξήχθη το 17ο ανοιχτό Διεθνές Πρωτάθλημα Tae Kwon Do

29/4/1995

Δέκα ημέρες μετά τον τελικό Κυπέλλου Παναθηναϊκός – ΑΕΚ (1-0), άγνωστοι ξυλοκοπούν άγρια τον διαιτητή του αγώνα Φίλιππο Μπάκα σταματώντας το ταξί που επέβαινε

29/4/1993

Αφανίζεται η ομάδα ποδοσφαίρου της Ζάμπια σε πτώση αεροπλάνου στον Ατλαντικό κοντά στις ακτές του Libreville της Ισημερινής Γουινέας, στα σύνορα με τη Γκαμπόν, ελάχιστα λεπτά μετά την απογείωσή του

29/4/1992

Ο δήμαρχος του Λος Άντζελες κηρύσσει την πόλη σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, εξαιτίας του κύματος βίας που ξέσπασε μετά την αθώωση τεσσάρων αστυνομικών, οι οποίοι κατηγορούνταν με αδιάσειστα στοιχεία ότι ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου τον μαύρο Ρόντνεϊ Κιγκ. Οι ταραχές, που θα τερματιστούν δύο μέρες αργότερα με την επέμβαση του στρατού και την απόφαση να επαναληφθεί η δίκη, αφήνουν στο Λος Άντζελες 31 νεκρούς, ενώ σε δέκα άλλες πόλεις των ΗΠΑ που επεκτάθηκαν οι ταραχές τα θύματα έφτασαν τα 44 και οι τραυματίες τους 2.000.

29/4/1990

Ο Stephen Hendry κερδίζει τον Jimmy White με 18-12 και γίνεται ο νεότερος παγκόσμιος πρωταθλητής snooker σε ηλικία 21 ετών και 106 ημερών

29/4/1970

Η Τσέλσι κερδίζει τη Λιντς με 2-1 μετά από παράταση στην επανάληψη του τελικού του Κυπέλλου Αγγλίας, στην πρώτη επανάληψη τελικού του Wembley (2-2). Και τους δυο αγώνες μεταδίδει ζωντανά η ΕΡΤ σε περιγραφή Γιάννη Διακογιάννη

29/4/1933

Ο τελικός του Κυπέλλου Αγγλίας μεταξύ των ομάδων Έβερτον και Μάντσεστερ Σίτι (3-0) είναι ο πρώτος αγώνας ποδοσφαίρου που οι παίκτες φορούν φανέλες με νούμερα. Η Έβερτον χρησιμοποιεί νούμερα από 1 μέχρι 11 και η Σίτι από 12 μέχρι 22