NBA

Οι Μπακς πέρασαν εμφατικά με 117-111 από την έδρα των Τζαζ

Ο Greek Freak είχε 30 πόντους και 15 ριμπάουντ

Οι Μπακς άφησαν γρήγορα πίσω τους την ήττα από τους Γουόριορς και πέρασαν με 117-111 από την Γιούτα απέναντι στους ισχυρούς Τζαζ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι άλλοι δύο των Big Three έκαναν τη διαφορά για τους πρωταθλητές, που με 43-26 είναι δεύτεροι στην Ανατολή.

Ο Greek Freak είχε 30 πόντους με 6/7 βολές, 12/22 δίποντα και 0/2 τρίποντα, καθώς επίσης και 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 34 λεπτά. Δίπλα του έλαμψαν ο Τζρου Χόλιντεϊ με 29 πόντους, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 23 πόντους. Πάντως αυτός που «καθάρισε» το ματς με 2/2 στα 12,9” πριν το τέλος, όταν οι γηπεδούχοι είχαν πλησιάσει στους δύο (111-113).

Για την Γιούτα, που υποχώρησε στο 42-26 και μοιράζεται την τέταρτη θέση στην Δύση με τους Μάβερικς, ο Ντόνοβαν Μίτσελ και ο Μάικ Κόνλεϊ είχαν από 29 πόντους. Στο πρώτο δωδεκάλεπτο προηγήθηκαν με 34-27 ευστοχώντας σε 10 τρίποντα (!), αλλά η συνέχεια ανήκε στο Μιλγουόκι.

Στα ευχάριστα της βραδιάς για τους Μπακς ήταν και οι επιστροφές των Μπρουκ Λόπεζ και Τζορτζ Χιλ. Ο πρώτος, που είχε παίξει φέτος μόνο στην πρεμιέρα και μετά έμεινε εκτός κάνοντας επέμβαση στη μέση, είχε σε 15 λεπτά 6 πόντους με 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο δεύτερος, που απουσίασε για 15 αγώνες επίσης λόγω τραυματισμού, έμεινε άποντος αλλά με 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 14 λεπτά.