NBA

Οι Μπακς πέρασαν με 113-102 από την Ατλάντα

Ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας και πήραν προβάδισμα με 2-1

Τεράστια νίκη στην Ατλάντα με 113-102 πήραν οι Μπακς απέναντι στους Χοκς και έκαναν το 2-1 στους τελικούς της Ανατολής ανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας.

Παρότι άρχισαν πολύ άσχημα και βρέθηκαν στο -15, οι παίκτες του Μάικ Μπουντενχόλζερ έκαναν σπουδαία δουλειά στην τέταρτη περίοδο με τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον να «οργιάζουν», την ώρα που ο Τρέι Γιανγκ έδειχνε επηρεασμένος από ένα ελαφρύ διάστρεμμα στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ο Greek Freak παρότι έπαιξε με ενοχλήσεις στη γάμπα έκανε σπουδαία δουλειά με 33 πόντους (6/13 βολές, 12/19 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 4 λάθη σε 41 λεπτά.Ο Μίντλετον είχε 20 από τους 38 πόντους του στην τελευταία περίοδο με 15/26 σουτ, καθώς επίσης 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Ο Γιανγκ είχε 34 πόντους με 12/23 σουτ, αλλά έμεινε άσφαιρος στην τελευταία περίοδο. Προσπάθησε ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 18 πόντους, αλλά υστέρησε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 8 πόντους και 3/16 σουτ.

Το Game 4 θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (3:30)και πάλι στην Ατλάντα.

Οι Χοκς άρχισαν πολύ δυναμικά το ματς. Με τον Γιανγκ να έχει 14 πόντους στην πρώτη περίοδο ξέφυγαν γρήγορα με 25-10, ενώ ο Αντετοκούνμπο άρχισε με 0/1 δίποντο και 0/2 βολές. Ο Greek Freak πήρε γρήγορα μπρος και το δωδεκάλεπτο έκλεισε στο -5 (32-27). Η αντεπίθεση συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, παρότι η Ατλάντα είχε εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα (9/18) και το Μιλγουόκι αντίστοιχα τραγικά (1/10). Με τον Γιάννη να κάνει ό,τι θέλει οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο καλάθι (48-46). Ένα 8-0 των «γερακιών» επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια διαφορά, 56-46, αλλά οι Μπακς έκλεισαν το ημίχρονο με δέκα αναπάντητους πόντους κι έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 56-56.

Ο Γιανγκ πήρε «φωτιά» και με 11 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου οδήγησε τους Χοκς στο 73-66. Ο Γιάννης πήρε ξανά μπρος στο δεύτερο μισό του δωδεκαλέπτου και με καλάθι του πολύ θετικού Πόρτις οι Μπακς πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς, 80-82, με 1:45 να απομένουν στην περίοδο. Η Ατλάντα ανέκτησε το προβάδισμα, αλλά δευτερόλεπτα πριν βγει το δωδεκάλεπτο ο Γιανγκ γύρισε ελαφρά το πόδι του κι έφυγε για τα αποδυτήρια. Τα «ελάφια» δεν εκμεταλλεύτηκαν την απουσία στο τετράλεπτο που έμεινε εκτός ο ηγέτης των αντιπάλων και βρέθηκαν στο -7, 95-88. Ο Μίντλετον, τότε, πήρε το όπλο του και με διαδοχικά μεγάλα σουτ έφερε μπροστά το Μιλγουόκι (98-103) και με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Γιάννη οι Μπακς ξέφυγαν με 100-109 στα 100’’ για το τέλος και «καθάρισαν» το ματς.

Δωδεκάλεπτα: 32-27, 56-56, 85-83,102-113