NBA

Οι Μπακς πήραν με 103-101 το «θρίλερ» κόντρα στους Σέλτικς

Με 42 πόντους του Γιάννη οι Μπακς έκαναν το 2-1

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση (double-double με 42 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ), οι Μπακς πήραν με 103-101 το «θρίλερ» κόντρα στους Σέλτικς, κάνοντας το 2-1 και παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής!

Άξιοι συμπαραστάτες του Γιάννη για τους νικητές οι Χόλιντεϊ (25 π, 7 ριμπ.) και Λόπεζ (13 π, 10 ριμπ.), ενώ για τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Μπράουν (27π, 12 ριμπ.) και Χόρφορντ (22π, 16 ριμπ.).

Το ματς:

Χέρι-χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει το 9-6 με καλάθι και φάουλ στο 5’ και τον Χόρφορντ να ισοφαρίζει με τρίποντο. Με σερί 8-2 και τρίποντο του Πόρτις, οι Μπακς πήραν προβάδισμα 6 πόντων (21-15) στο 9’, ενώ ο Γιάννης με δύο βολές έφτασε τους 8 πόντους και ο Γουάιτ με floater διαμόρφωσε το 22-19 της πρώτης περιόδου.
Το δεύτερο δωδεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Χόρφορντ να ισοφαρίζει σε 22-22 με εύστοχο τρίποντο, ενώ οι Σέλτικς πήραν ξανά το προβάδισμα (30-28) με εντυπωσιακό κάρφωμα του Τέιτουμ μπροστά στον Γιάννη. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, ο Γιάννης έκανε το 44-41 φτάνοντας τους 18 πόντους στο 22’, ωστόσο οι Σέλτικς έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 7-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (46-50).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Μπακς πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ χάρη σε λέι απ του Αντετοκούνμπο και τρίποντο του Χόλιντεϊ. Ο Γιάννης συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με τρία φάουλ, και σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους έφτασε τους 29 και έβαλε την ομάδα του στο +4 (58-54) στο 28’. Οι γηπεδούχοι πήραν αυτοπεποίθηση και έφτιαξαν σερί, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα (66-56) για πρώτη φορά στο 32’ της αναμέτρησης, με πέντε διαδοχικούς πόντους του Χόλιντεϊ. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου, ήρθε και το μεγαλύτερο προβάδισμα των Μπακς (80-67), οι οποίοι επικράτησαν με double score (34-17) στο τρίτο δωδεκάλεπτο και μπήκαν στην τελική ευθεία του ματς έχοντας το «πάνω χέρι».
Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να μειώνουν στους 8 (80-72) με λέι απ του Μπράουν και τρίποντο του Χόρφορντ, ενώ ο Κόνατον με τρίποντο επανέφερε τη διαφορά υπέρ των Μπακς σε διψήφια επίπεδα. Ωστόσο, οι Σέλτικς κατάφεραν να επιστρέψουν και να μειώσουν στους 5 (90-85), έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μπράουν, ο οποίος συμπλήρωσε το double-double (20π, 10 ριμπ.) με 7:36 για το φινάλε. Ο Χόρφορντ ήταν εντυπωσιακός και συνέβαλε τα μέγιστα στο να ισοφαρίσουν οι Σέλτικς σε 97-97 με 3:40 για το τέλος.

Ο Γιάννης έφτασε τους 40 προσωπικούς πόντους «γράφοντας» το 99-96, ενώ οι Σέλτικς πέρασαν μπροστά (99-100) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με συνεχόμενες εύστοχες βολές του Μπράουν. Γιάννης και Χόλιντεϊ έδωσαν ξανά το προβάδισμα (103-100) στους Μπακς, με τον Σμαρτ να κερδίζει φάουλ στην τελευταία φάση, τους Σέλτικς να ζητούν τρεις βολές αλλά να έχουν ξοδέψει το challenge τους και τελικά να δίνονται δύο βολές. Η συνέχεια βρήκε τον Σμαρτ να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη βολή, να παίρνει το ριμπάουντ, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Μετά το τελικό 103-101 οι Μπακς έκαναν το 2-1 στη σειρά και θέλουν δύο ακόμα νίκες για να πανηγυρίσουν και την πρόκριση!

Το τέταρτο ματς της σειράς θα γίνει και πάλι στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα της Τρίτης.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-19, 46-50, 80-67, 103-101