NBA

Οι Μπλέιζερς νίκησαν εύκολα με 115-95 τους Νάγκετς

Οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν τους Νάγκετς σε 2-2

Μετά από δύο σερί ήττες, οι Μπλέιζερς αντέδρασαν με εμφατικό τρόπο και συντρίβοντας τους Νάγκετς με 115-95 στο Πόρτλαντ έφεραν στο 2-2 τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα χτίζοντας από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά, ενώ στο τρίτο δωδεκάλεπτο έφτασαν μέχρι και το +33 (91-58). Ο Μάικ Μαλόουν δεν είχε λόγο να ταλαιπωρεί άλλο τους βασικούς του και πέταξε λευκή πετσέτα στην τελευταία περίοδο παίζοντας μόνο με αναπληρωματικούς.

Ο Νόρμαν Πάουελ με 29 και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 21 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Μπλέιζερς, ενώ ο Ντέμιαν Λίλαρντ έμεινε στους 10 (με 1/10 σουτ) μαζί με ισάριθμες ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 16 πόντους (αλλά με μόλις 7/18 σουτ) και 9 ριμπάουντ για το Ντένβερ, που σε τρεις μέρες θα φιλοξενήσει το πέμπτο ματς της σειράς.

Δωδεκάλεπτα: 32-24, 57-47, 93-66, 115-95.