NBA

Οι Μπόστον Σέλτικς το …βιολί τους, νίκησαν τους Μέμφις Γκρίζλις με σκορ 119-109

Ευστόχησαν σε 21/51 τρίποντα!

Η ομάδα της Βοστόνης νίκησε τους Μέμφις Γκρίζλις με σκορ 119-109, παρόλο που έπαιξε χωρίς τους Τζέιλεν ΜπράουνΜάρκους Σμαρτ και Μάλκολμ Μπρόγκντον. Με αυτόν τον τρόπο, οι Σέλτικς έφτασαν στο 41-16, το κορυφαίο ρεκόρ στο ΝΒΑ, ρίχνοντας τους Γκρίζλις στο 34-21.
Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι για τρεις περιόδους, με τους Σέλτικς να φτάνουν σε διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά την ομάδα του Τέιλορ Τζένκινς να επιστρέφει στο ματς στο δεύτερο μέρος. Η τέταρτη περίοδος, ωστόσο, άνηκε στους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν επί των «αρκούδων» και έφτασαν τελικά στη νίκη, έχοντας τρομερές επιδόσεις από τα 6.75 (21/51 τρίποντα).

Για ένα ακόμη ματς, εντυπωσιακός ήταν ο Ντέρικ Γουάιτ! Ο 28χρονος έχει αναλάβει μεγάλες ευθύνες μετά τον τραυματισμό του Τζέιλεν Μπράουν και έχει ανταποκριθεί απόλυτα, πετυχαίνοντας 23 πόντους και μοιράζοντας 10 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Σαμ Χάουζερ με 20 πόντους και 6/11 τρίποντα, ενώ 16 είχε ο Τέιτουμ και 16 ο Χόρφορντ, που μάζεψε 9 ριμπάουντ και έδωσε 5 ασίστ. Φοβερός και ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς, με 10 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Από τους Γκρίζλις, που μετρούν 7 ήττες στα τελευταία 10 ματς και βρίσκονται σε μεγάλο ντεφορμάρισμα, 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ είχε ο Τζα Μοράντ, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Μπέιν και 15 ο Τζάρεν Τζάκσον τζρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 61-48, 82-81, 119-109