NBA

Οι Χιτ έκαναν εύκολα το 2-1 απέναντι στους Νικς

Επιβλήθηκαν 105-86 των Νικς στο Μαϊάμι

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, οι Χιτ επιβλήθηκαν 105-86 των Νικς στο Μαϊάμι και πήραν προβάδισμα με 2-1 στους ημιτελικούς της Ανατολής.

Ο Τζίμι Μπάτλερ επέστρεψε ορεξάτος μετά από απουσία ενός αγώνα λόγω τραυματισμού και έδειξε το δρόμο και στους υπόλοιπους έχοντας 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 τάπες. Είχε ήδη 10 πόντους στην πρώτη περίοδο, όταν η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα προηγήθηκε με 23-10 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω σπάζοντας στην εξέλιξη του ματς και το φράγμα των είκοσι πόντων διαφοράς. Πολύ καλοί και οι Μαξ Στρους με 19 πόντους και Μπαμ Αντεμπάγιο με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 14 πόντους και 4 ασίστ είχε ο Κάιλ Λάουρι.

Οι Νεοϋορκέζοι έκαναν απογοηευτική εμφάνιση, κυνηγούσαν στο σκορ από το ξεκίνημα και δεν απείλησαν ούτε λεπτό τους γηπεδούχους. Ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 15 πόντους και 12 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζος Χαρτ. Στα μέσα της τελευταίας περιόδου οι Νικς έχασαν με τραυματισμό στο γόνατο τον Ιμάνιουελ Κουίκλι.

Το Game 4 θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης (02:30) και πάλι στο Μαϊάμι.

Δωδεκάλεπτα: 29-21, 58-44, 87-70, 105-86