ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι Χιτ πέρασαν με 111-108 από το Ντένβερ και έφεραν στο 1-1 τη σειρά

«Κλειδί» αποτέλεσε η άμυνα ζώνης που μπλόκαρε πλήρως τους γηπεδούχους

Η σπουδαία ομάδα του Έρικ Σπόελστρα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο Game 2 των τελικών και με μια φοβερή τέταρτη περίοδο με επί μέρους σκορ 36-25 άλωσε το Ντένβερ νικώντας τους Νάγκετς με 111-108 φέρνοντας τη μάχη τίτλου στο 1-1 και κάνοντας δικό της το πλεονέκτημα έδρας. H σειρά πλέον μεταφέρεται στο Μαϊάμι για δύο ματς, με το τρίτο των τελικών να διεξάγεται τα ξημερώματα της Πέμπτης (3:30).

Ο Γκέιμπ Βίνσεντ με 23 πόντους και οι Τζίμι Μπάτλερ και Μπαμ Αντεμπάγιο με 21 πόντους ξεχώρισαν για τους Χιτ, αλλά «κλειδί» αποτέλεσε η άμυνα ζώνης που μπλόκαρε πλήρως τους γηπεδούχους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 41 πόντους, 11 ριμπάουντ αλλά μόλις 5 ασίστ για το Ντένβερ, ενώ 18 πόντους και 11 ασίστ είχε ο Τζαμάλ Μάρεϊ που όμως αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή για την ισοφάριση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στο ματς. Προηγήθηκαν με 2-10 και 10-21 κυριαρχώντας απέναντι στους Νάγκετς που περίμεναν τα πάντα από τον Γιόκιτς. Πάντως οι Νάγκετς κατόρθωσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο -3 (23-26) με 11 πόντους του Σέρβου.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφησαν και με καταιγισμό τριπόντων από Μπρους Μπράουν, Μάρεϊ και Γκόρντον οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 39-29 και λίγο αργότερα με 50-35. Με το ξέσπασμα του Βίνσεντ και την αφύπνιση του Μπάτλερ η διαφορά μειώθηκε στους πέντε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 57-51.

Η δράση του Αντεμπάγιο έφερε ξανά το Game 2 στα ίσα (66-66, 69-69) στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά τότε το πήρε προσωπικά ο «Τζόκερ». Πετυχαίνοντας 18 πόντους στο τρίτο δωδεκάλεπτο επέτρεψε στην ομάδα του να το ολοκληρώσει με 83-75.

Οι Χιτ όχι μόνο δεν κατέθεσαν τα όπλα, αλλά με 10 πόντους του Ντάνκαν Ρόμπινσον άρχισαν το τέταρτο δωδεκάλεπτο με ένα απίθανο 15-2 και πέρασαν μπροστά με πέντε (85-90). Η ζώνη του Έρικ Σπόελστρα βραχυκύκλωσε το Ντένβερ και το Μαϊάμι με Μπάτλερ, Λάουρι και Αντεμπάγιο έφτασε 4:53 πριν το τέλος στο +11 (93-104). O δε Μάρτιν με νέα «βόμβα» έγραψε το 95-107 με μόλις 3:39 να απομένουν.

Οι Νάγκετς με ένα τρίποντο του Γκόρντον και δύο του Μάρεϊ επέστρεψαν στο ματς πλησιάζοντας στους τρεις, 106-109, 1:09 πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να σώσουν την παρτίδα στο τέλος, μετά από άστοχο σουτ του Μπάτλερ, αλλά το τρίποντο του Καναδού στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο και οι Χιτ έφυγαν νικητές από το Ντένβερ.

Δωδεκάλεπτα: 23-26, 57-51, 83-75, 108-111