NBA

Οι Χοκς επικράτησαν 103-100 των Σίξερς και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2

Γιάνγκ και Μπογκντάνοβιτς πρωταγωνιστές της νίκης των Χοκς

Μεγάλη νίκη πήραν οι Χοκς τα ξημερώματα στην ανατολική περιφέρεια του NBA, καθώς επικράτησαν με 103-100 των Σίξερς στην Ατλάντα και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην πρώτη περίοδο σε πολύ καλή βραδιά τον Τζόελ Εμπίντ, ο οποίος είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.Οι γηπεδούχοι, όμως, αντέδρασαν και με εκπληκτική άμυνα τον περιόρισαν και πέτυχε μόλις 4 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Με ομαδική δουλειά τα «γεράκια» κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και προηγήθηκαν 101-98, ένα λεπτό πριν το φινάλε.Κάπου εκεί το ματς έγινε… θρίλερ και ο Τζον Κόλινς έχασε την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, δίνοντας στους Σίξερς την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 16 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.Ο Τρέι Γιάνγκ κέρδισε φάουλ, ενώ απέμεναν 6’’ για το τέλος, και με 2/2 στις βολές διαμόρφωσε το τελικό 103-100. Η Φιλαδέλφεια προσπάθησε εκ νέου να ισοφαρίσει, αλλά ο Σεθ Κάρι ήταν άστοχος στην ενέργεια που επιχείρησε.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τρέι Γιάνγκ των Χοκς με 25 πόντους (είχε και 18 ασίστ), ενώ τον υποστήριξαν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους, ο Τζον Κόλινς με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κλιντ Καπέλα ήταν και εκείνος «διπλός» με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, εκείνος που ξεχώρισε για τους Σίξερς ήταν ο Τομπάιας Χάρις με είχε 20 πόντους, ο Τζόελ Εμπίντ τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 21 ριμπάουντ, ο Σεθ Κάρι με 17 πόντους, ενώ ο Μπεν Σίμονς «άγγιξε» το triple-double (11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ).

Τα δωδεκάλεπτα: 20-28, 49-62, 80-82, 103-100