NBA

Οι Γιούτα Τζαζ πήραν τον πρώτο αγώνα των play-offs με 99-93

Πρεμιέρα με break στα playoff

Σε μία αναμέτρηση με άρωμα play-offs εξ αρχής, οι Ντάλας Μάβερικς υποδέχθηκαν τους Γιούτα Τζαζ και φαινόταν πως οι δύο ομάδες ματσάρονται εξαιρετικά εν την απουσία του Λούκα Ντόνσιτς. Ένας αγώνας που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με το τρίποντο του Ρόις Ο’Νίλ (95-91).

Από την πρώτη περίοδο οι δύο προπονητές διαμόρφωσαν το αγωνιστικό τους στυλ. Οι μεν Ντάλας προσπαθούσαν να απομονώσουν στην περιφέρεια τον Ρούντι Γκομπέρ, ενώ οι δε χτυπούσαν στην αδύναμη ρακέτα των γηπεδούχων.

Έτσι, κύλισε, ο αγώνας με κάθε καλάθι να έχει απάντηση και κάθε διαφορά να καλύπτεται από ένα άλλο επιθετικό σερί. Πόλος για την ομάδα του Κουίν Σνάιντερ ήταν ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 32 πόντους, όπως και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που τους κράτησε στην αρχή κοντά στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, οι Μάβερικς πορεύθηκαν με τον Τζέιλεν Μπράνσον σε ρόλο ηγέτη και 24 πόντους προσπάθησε να καλύψει όσο καλύτερα το κενό του Σλοβένου αστέρα, αλλά στις λεπτομέρειες έλειπε η ηγετική φυσιογνωμία

Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί ξημερώματα Τρίτης (19/4, 03:30).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-45, 65-73, 93-99