NBA

Οι Γκρίζλις πήραν την πρόκριση στα πλέι-οφ του ΝΒΑ

Επικράτησαν 117-112 στην παράταση των Γουόριορς

Οι Γκρίζλις επικράτησαν 117-112 στην παράταση των Γουόριορς στο τελευταίο ματς του play-in τουρνουά και πήραν την πρόκριση στα πλέι-οφ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης αυτής ήταν ο Μοράντ ο οποίος με 35 πόντους οδήγησε το Μέμφις στην τελική επικράτηση, αν και είχε μεγάλη «στήριξη» από τους συμπαίκτες του.

Έξι από αυτούς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων κάτι που έπαιξε, επίσης, σημαντικό ρόλο για την επιτυχία αυτή. Μεγάλος χαμένος το Γκόλντεν Στέιτ και ο Κάρι. Σταμάτησε στους 39 πόντους, είχε τον Γουίγκινς με 22 να βοηθά, όπως και τους Πουλ με 19 και Γκριν με 11 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Στο παιχνίδι το Μέμφις κατάφερνε με ξεσπάσματα να έχει το προβάδισμα στο σκορ, έστω και μικρό, καθώς οι Γουόριορς είχαν το σθένος να μειώνουν το σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά στο ματς σημειώθηκε στο τέλος της δεύτερης περιόδου εκεί που το Μέμφις με ένα μικρό ξέσπασμα έφερε τη διαφορά στους 17.

Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων από το Μέμφις με τον Γκόλντεν Στέιτ να κάνει μια προσπάθεια να μειώσει. Τα κατάφερε, μείωσε, συνέχισε την πίεση και με τους Κάρι και Γκριν να δίνουν ρεσιτάλ έκανε το σκορ 99-99 και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί ένα τρίποντο του Τίλμαν και δύο μεγάλα καλάθια του Μοράντ, ειδικά το δεύτερο έπαιξαν σημαντικό ρόλο για την νίκη και την πρόκριση.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-30, 49-52, 73-78, 99-99, 112-117

Γουόριορς: Γκριν 11 (1 τρίποντο, 16 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μπέιζμορ 10 (4/12 σουτ, 1/5 τρίποντα), Γουίγκινς 22 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Λούνι 3, Κάρι 39 (6/15 τρίποντα, 5 ασίστ, 7 λάθη), Τοσκάνο-Άντερσον 4 (7 ριμπάουντ), Μέλντερ 4, Πουλ 19 (3)

Γκρίζλις: Τζάκσον 10 (1), Άντερσον 9 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπουκς 14 (7/22 σουτ), Βαλαντσιούνας 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μοράντ 35 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Τίλμαν 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 2, Άλεν 12 (4), Μπέιν 10 (3/9 σουτ, 1/5 τρίποντα), Μέλτον 5 (1)