NBA

Οι Γουόριορς έσπασαν την έδρα των Γκρίζλις με 117-116

Μοιραίος ο Τζα Μοράντ που αστόχησε δις στα τελευταία δευτερόλεπτα

Προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της Δύσης πήραν οι Γουόριορς νικώντας με 117-116 τους Γκρίζλις μέσα στο Μέμφις. Ο Τζόρνταν Πουλ με 31 πόντους, 9 ασίστ και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Στεφ Κάρι να προσθέτει 24 και τον Κλέι Τόμπσον 15, παρότι είχε 0/2 βολές που θα μπορούσαν να στοιχίσουν. Ο Τζα Μοράντ ηγήθηκε των Γκρίζλις με 34 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ, αλλά είχε δύο χαμένες προσπάθειες στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εξαιρετικός κι ο Τζάρεν Τζάκσον με 33 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Με τον Μοράντ σε μεγάλα κέφια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 30-20 στην πρώτη περίοδο και συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου (61-55). Η αποβολή του Γκριν για πολύ σκληρό φάουλ στον Κλαρκ με 1:18 να απομένει στη δεύτερη περίοδο δεν πτόησε τους Γουόριορς που με ηγέτες τον Κάρι και τον Πουλ πέρασαν μπροστά στο τρίτο δωδεκάλεπτο (90-91). Ο Τζάκσον πάλευε μόνος του για τους Γκρίζλις ενώ η άνοδος του Τόμπσον έφερε τους φιλοξενούμενους στο +10 (93-103) στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου. Μοράντ και Τζάκσον έφεραν το Μέμφις στον πόντο (104-105), ενώ οι γηπεδούχοι πέρασαν και μπροστά με καλάθι του Κλαρκ, 116-114. Ο Τόμπσον με τρίποντο στα 36,6’’ πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα στους Γουόριορς (116-117), αλλά μετά την άστοχη προσπάθεια του Μοράντ είχε 0/2 βολές. Με 3,6’’ για το τέλος ο Μοράντ αστόχησε σε δύσκολο λέι απ για να πάρουν τη νίκη οι Γουόριορς.

Το Game 2 θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης 04:30 και πάλι στο Μέμφις.

Δωδεκάλεπτα: 32-24, 61-55, 90-91, 116-117