NBA

Οι Κινγκς γνώρισαν βαριά ήττα (119-99) από τους Κλίπερς

Θετική η παρουσία του Σάσα Βεζένκοφ

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις τους τη φετινή σεζόν στο NBA πραγματοποίησαν τα ξημερώματα οι Κινγκς, οι οποίοι μετά τη νίκη επί των Νετς και το ρεκόρ των 25 τριπόντων στην ιστορία της Λίγκας, ηττήθηκαν με 119-99 από τους Κλίπερς στο Λος Άντζελες.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, έχοντας το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο του αγώνα και, μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται με 33 πόντους.

Το Σακραμέντο, από τη μεριά του, πάλεψε να ψαλιδίσει αυτή τη διαφορά, αλλά αυτό δεν ήταν εφικτό σε καμία των περιπτώσεων, με βάση την απόδοση των παικτών του.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του L.A. ήταν ο Καουάοι Λέοναρντ, ο οποίος πέτυχε 31 πόντους (2/3 τρίποντα), ενώ 4 μάζεψε ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Από 15 πόντους είχαν ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Νόρμαν Πάουελ, ενώ διψήφιος ήταν και ο Τέρενς Μαν (με 10 πόντους). Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Κίγκαν Μάρι (με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ) και ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ, τώρα, αγωνίστηκε για 20 λεπτά, έχοντας 9 πόντους (με 1/3 τρίποντα, 3/4 δίποντα), ενώ παράλληλα είχε 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος!

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 70-48, 99-70, 119-99