Οι «λύκοι» επικράτησαν με το εμφατικό 5-0 τη Μάιντς

Όλα τα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο

Με πολύ άνετη επικράτηση της Βόλφσμπουργκ κόντρα στη Μάιντς «άνοιξε η αυλαία» της 31ης αγωνιστική στην Bundesliga!

Οι «λύκοι» εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοί τους έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 23ο λεπτό της αναμέτρησης και πανηγύρισαν την επιβλητική νίκη, σκοράροντας όλα τους τα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Βιντ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 8ο κιόλας λεπτό, ενώ στο 23′ ο Τάουερ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Κρούζε μετέτρεψε την εσχάτη των ποινών σε γκολ για το 2-0, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 3-0 στο 35′. Ο Βιντ σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην βραδιά για το 4-0 στο 42, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Κρούζε διαμόρφωσε το τελικό 5-0 ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του.

Η Βόλφσμπουργκ έριξε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και η Μάιντς δεν κατάφερε να βρει έστω το γκολ της τιμής, με το 5-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Έτσι, οι νικητές ανέβηκαν στην 11η θέση της βαθμολογίας με 37 βαθμούς, ενώ η Μάιντς έμεινε 9η, με δύο βαθμούς περισσότερους.