NBA

Οι Νάγκετς έμειναν ζωντανοί νικώντας με 126-121 τους Γουόριορς

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής

Οι Νάγκετς δεν επέτρεψαν στους Γουόριορς να τους «σκουπίσουν» και επικρατώντας σε 126-121 στο Ντένβερ μείωσαν σε 3-1 τη σειρά παίρνοντας παράταση ζωής. Το Game 5 θα γίνει στο Όκλαντ τα ξημερώματα της Πέμπτης (05:00 πμ.).

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 37 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ενώ ο Μόντε Μόρις με 24 και ο Άαρον Γκόρντον με 21 ακολούθησαν. Ο Στεφ Κάρι με 33 και ο Κλέι Τόμπσον με 32 πόντους πάλεψαν περισσότερο για το Γκόλντεν Στέιτ, αλλά ο Τζόρνταν Πουλ έμεινε στους 11 με 3/10 σουτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το πρώτο ημίχρονο φτάνοντας και στο +17 (40-23), με τον Γιόκιτς σε μεγάλα κέφια και τον Χάιλαντ να προσφέρει σκορ από τον πάγκο με τρίποντα. Οι Γουόριορς δεν το έβαλαν κάτω και 1:47 πριν το τέλος ισοφάρισαν με γκολ-φάουλ του Κάρι (119-119), ενώ με σουτ του ίδιου πέρασαν μπροστά, με 1:21 να απομένει (119-121). Με ένα καλάθι του Γιόκιτς κι ένα ακόμη του Μόρις οι Νάγκετς πέρασαν μπροστά (123-121), ενώ ο Ρίβερς έκλεψε προ του Γουίγκινς και το τρίποντο του Μπάρτον με 7,9’’ να απομένουν αποτελείωσε τους Γουόριορς (126-121).

Δωδεκάλεπτα: 26-21, 63-52, 98-89, 126-121