Οι «νερατζούρι» έμειναν «όρθιοι» στη Νάπολι 1-1

Η Νάπολι έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Γιουβέντους

Οι «νερατζούρι» παρότι δεν έκαναν καλή εμφάνιση έμειναν «όρθιοι» στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και πήραν έναν ακόμη βαθμό στον δρόμο προς τον τίτλο, τον οποίο δεν χάνουν ούτε με… αίτηση! Την ίδια ώρα, όμως, η Νάπολι «χαλάστηκε» αφού έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Γιουβέντους στην τέταρτη θέση!

Το ματς ήταν εξαιρετικό σε όλη τη διάρκειά του, με την Ιντερ να αγγίζει δύο φορές το γκολ με τους Λουκάκου, Σκρίνιαρ αλλά να τους σταματάνε τα δοκάρια. Οι «νερατζούρι» πατούσαν καλύτερα και ήταν πιο επιθετικοί, με τη Νάπολι να ψάχνεται κυρίως μέσα από τα λάθη των αντιπάλων της για να σκοράρει, κάτι που τελικά έγινε στο 36ο λεπτό όταν μετά το γύρισμα ο Χαντάνοβιτς έκανε μεγάλη… φάβα, έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και έδωσε άθελά του το προβάσιμα στους «παρτενοπέι».

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγαλύτερη ορμή στο δεύτερο μέρος και βρήκαν στο 55ο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης με ωραίο σουτ του Έρικσεν στην κίνηση μετά από κακό διώξιμο του Μανωλά για το 1-1. Ένα σκορ που παρέμεινε μέχρι το φινάλε και αν μια ομάδα μπορούσε να πάρει τη νίκη ήταν η Νάπολι που είχε δοκάρι και αρκετές ευκαιρίες να σκοράρει αλλά δεν το κατάφερε.