BASKETLEAGUE

Oι Πατρινοί πήραν σπουδαία νίκη στο Περιστέρι (81-88)

Τους κράτησε ο Ρέι,τους έδωσε τη νίκη ο Ρογκαβόπουλος

Ο Προμηθέας μπορεί να βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση στο Περιστέρι κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, αλλά η εκτελεστική δεινότητα του Ρέι και το (πολύ) πιο καθαρό μυαλό των Πατρινών έκαναν την πραγματική διαφορά στα Δυτικά Προάστια, με την ομάδα του Κασιμίρο να παίρνει τη νίκη (81-88) στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Ο Αμερικανός γκαρντ που ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (17π., 6ρ., 4ασ.), όταν το Περιστέρι πήρε διαφορά πέντε πόντων, με δικό του 5-0 κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι «κόβοντας» τα πόδια των γηπεδούχων και προσθέτοντας αυτοπεποίθηση στο σύνολο των νικητών. Εξαιρετικοί και οι Ρογκαβόπουλος (15π., 5ρ.), Χαντ (11π., 7ρ.), Γκίκας (9π., 7ασ.), ενώ στην τρίτη περίοδο «βγήκε» μπροστά ο Αγραβάνης (11π.).

Από πλευράς ηττημένων, που στα τελευταία 3’33’’ έπαθαν μπλακ-άουτ «καρμπόν» όπως στο παιχνίδι με την Κλουζ, ο Μίλερ ήταν ο καλύτερος μέχρι την τρίτη περίοδο που είχε 17 πόντους, αλλά στην τέταρτη ήταν άστοχος και με λανθασμένες αποφάσεις. Θετικός ο Μπράουν (13π., 8ρ.), έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Κατσίβελης (13π., 4ρ., 3ασ.), κατώτεροι των περιστάσεων οι Χρυσικόπουλος, Μορέιρα, Πέτεγουεϊ.

Η αποθέωση της επίθεσης και των χαλαρών αμυνών ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς το ένστικτο και το ταλέντο των παικτών υπερίσχυσαν των σκοπιμοτήτων. Από τη μία το Περιστέρι με ενορχηστρωτή τον Κατσίβελη,τροφοδοτούσε τους φηλούς του και συγκεκριμένα τον Μπράουν, παίρνοντας μια διαφορά 7 πόντων (12-5), ωστόσο ο Προμηθέας με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (7 μόνο στην πρώτη περίοδο) κατάφερε να προσπεράσει, αλλά για λίγο. Μορέιρα, Μίλερ και Κατσίβελης πήραν μπροστά και έδωσαν προβάδισμα στο Περιστέρι (25-20) με τη λήξη της περιόδου.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Προμηθέας έπιασε στον ύπνο το Περιστέρι και με τους Γκίκα, Γκραντ και Σβαρτζ έτρεξε σερί 0-10 (25-30) αναγκάζοντας τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να πάρει ένα πολύ γρήγορο τάιμ-άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των φιλοξενούμενων. Οι φωνές του Έλληνα τεχνικού έπιασαν τόπο, καθώς πολύ γρήγορα και με τρίποντο του Μίλερ το Περιστέρι ανέκτησε το προβάδισμα (34-33), αλλά στην ουσία επέβαλε την ισορροπία στο ματς, καθώς οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει στο 45-45. Όπλο των γηπεδούχων ήταν ο Κατσίβελης που ήταν «κομπιούτερ», ενώ οι Πατρινοί έβρισκαν λύσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας 0-10 από πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

Το μοτίβο στην τρίτη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε, πιστοποιώντας ότι το ματς θα ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του. Σε κάθε μικρό σερί του Περιστερίου, ο Προμηθέας απαντούσε με δικό του με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Το καλό νέο για τους Περιστεριώτες ήταν ότι στην επιθετική εξίσωση για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκε ο Ίαν Μίλερ που βρήκε ρυθμό είτε με σε καταστάσεις ένας εναντίον ενός, είτε από την περιφέρεια, ενώ για τον Προμηθέα, Ρογκαβόπουλος και Αγραβάνης πήραν τη σκυτάλη του σκοραρίσματος (κυρίως από τα 6,75) από τον Ρέι. Το 66-66 δεν αποτέλεσε καμία έκπληξη στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία στροφή του αγώνα, το Περιστέρι μπήκε καλύτερα και έδειχνε ότι είναι η ομάδα που το ήθελε περισσότερο, διατηρώντας μικρές διαφορές (70-66, 72-69, 77-72), ωστόσο ήταν η στιγμή που ο Ρέι βγήκε μπροστά τη στιγμή που τον ήθελε περισσότερο η ομάδα του. Με ένα τρελό τρίποντο και ένα ακόμα πιο τρελό λέι-απ ισοφάρισε πάρα πολύ γρήγορα (77-77), ενώ και με λέι-απ του Ρογκαβόπουλου, ο Προμηθέας πήρε πρώτη φορά προβάδισμα (78-79) στην τέταρτη περίοδο στα 3’33’’ πριν από τη λήξη και με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ, έπειτα από τάιμ-άουτ του Μανωλόπουλο, οι Πατρινοί ξέφυγαν με τέσσερις (78-82). Επιπλέον, με την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το Περιστέρι να σουτάρει καλά-καλά για τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, διαμορφώνοντας παράσταση νίκης, με τη μία βολή του Ρογκαβόπουλου (78-83). Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι εκδήλωσαν επιθέσεις χωρίς κανένα πλάνο (την μπάλα ο Μίλερ αστοχώντας σε καταδικασμένα σουτ), με τον Προμηθέα να φεύγει με το διπλό από τα Δυτικά Προάστια

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 45-45, 66-66, 81-88

MVP: Κέντρικ Ρέι. Κοντραροχτυπήθηκε με τον Ρογκαβόπουλο για τον τίτλο αυτόν, αλλά ο Αμερικανός με τρελά καλάθια όταν το Περιστέρι πήρε διαφορά πέντε πόντων, δήλωσε «παρών» και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί το Περιστέρι να ήταν καλύτερο στα σημεία, αλλά ο Προμηθέας είχε 12 πόντους από δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ. Εκεί οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πάρει διαφορά, αλλά το ημίχρονο έληξε στο 45-45.