Οι «πράσινοι» επέστρεψαν από το -10 αλλά έχασαν το ματς από τη βολή του Χάινς

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε 76-75 από την Αρμάνι Μιλάνο

Το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε 76-75 από την Αρμάνι Μιλάνο στο ΟΑΚΑ, επιστρέφοντας από το -12 στο 34’ του αγώνα και το -10 στο 36’ και έπεσε στο 7-19, τη στιγμή που οι Ιταλοί ανέβηκαν 18-8 εδραιώνοντας την παρουσία τους στην τρίτη θέση. Ο πόντος που έκρινε το ματς από τη βολή του Χάινς, που νωρίτερα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ στα 2” πριν από τη λήξη.

Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έχει κάθε δικαίωμα να φωνάζει για τη διαιτησία, καθώς ειδικότερα στην τέταρτη περίοδο δεν δόθηκαν οφθαλμοφανείς παραβάσεις, με κορυφαίες φάσεις την αγκωνιά του Ρίτσι στον Καββαδά εκτός φάσης και τη τελευταία φάση, που ο ίδιος παίκτης της Αρμάνι σπρώχνει στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και θα μπορούσε να δοθεί φάουλ και βολές στον Παναθηναϊκό σε νεκρό χρόνο.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, που μένει με την παρηγοριά της αγωνιστικής αυταπάρνησης που έδειξε, ο Νέντοβιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 19 και τον ακολούθησαν με 11 οι Γουάιτ και Παπαγιάννης, με τον Έλληνα σέντερ να έχει και 7 ριμπάουντ. Ο Μέικον σταμάτησε στους 9 πόντους, 8 ασίστ ενώ είχε και 4 κλεψίματα.

Για την Αρμάνι κορυφαίος και αυτός που σήμανε την επιστροφή της στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Ντιλέινι με 15 πόντους, με τους Χάινς (13π.) και Ρίτσι (10π.) να είναι οι έτεροι διψήφιοι. Εννιά πόντους και ισάριθμες ασίστ είχε ο Σέρχι.

Με τρομερή ενέργεια και διάθεση άρχισε το ματς ο Παναθηναϊκός και χτυπώντας στη ρακέτα των Ιταλών με τον Παπαγιάννη πήρε προβάδισμα 7-0 υποχρεώνοντας τον Μεσίνα σε γρήγορο τάιμ-άουτ. Μέσω αυτού υπήρξε αντίδραση από την Αρμάνι που έπαιρνε εύκολα τα φάουλ και τις βολές μένοντας μέσα στο ματς και μειώνοντας στο 12-9. Ωστόσο, το μομέντουμ ήταν… πράσινο και με τρίποντο του Κασελάκη η διαφορά επανήλθε στους 8 πόντους (17-9), με τους φιλοξενούμενους όμως να βρίσκουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά της πρώτης περίοδου χάρη στους Γκραντ και Σέρχι, διαμορφώνοντας το 17-14.

Η έναρξη της δεύτερης περίοδου ήταν η εκκίνηση της αντεπίθεσης της Αρμάνι και η αφύπνιση του Ντιλέινι, που πήρε την ομάδα του από το χέρι (22-21), ενώ οι Ιταλοί βρήκαν απρόσμενους πόντους από τα τρίποντα του Ρίτσι (33-31) και τελικά την ισοφάριση από το καλάθι του Χάινς (33-33). Σημαντικό ρόλο σε αυτό το χρονικό διάστημα έπαιξαν οι εύκολοι πόντοι των Ιταλών στον αιφνιδιασμό , ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με τρίποντο του Σέρχι και το +4 (36-40).

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε η καλύτερη για την Αρμάνι και η χειρότερη για τον Παναθηναϊκό, καθώς η διαφορά ανέβαινε σταδιακά με τον Ντάνιελς να πυροβολεί από τα 6,75 (40-47, 45-52) ενώ η διαφορά έπιασε και διψήφια τιμή (49-60) με τρίποντο του Σέρχι. Τελικά, η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι να σκοράρει 23 πόντους και να προηγείται με 12 πόντους (51-63).

To μοτίβο στην έναρξη της τελευταίας περιόδου δεν διαφοροποιήθηκε, καθώς μπορεί ο Παναθηναϊκός να μείωσε στο 55-63, αλλά η Αρμάνι απάντησε με συνοπτικές διαδικασίες με τον ίδιο τρόπο επαναφέροντας τη διαφορά στους 12 (57-69). Γενικότερα, η μορφή του αγώνα ήταν «μία σου και μία μου» με τον Ρίτσι στα 3’30’’ να πηγαίνει τη διαφορά στους 10 (61-71), με τον Πρίφτη να καλεί τάιμ-άουτ. Από αυτό οι παίκτες βγήκαν πεισμωμένοι και με τον Νέντοβιτς να δίνει το σύνθημα με τρίποντο (64-71), ο Μέικον έδωσε τη συνέχεια με τέσσερις προσωπικούς πόντους (68-73) και ο Νέντοβιτς απαντούσε και πάλι με τρίποντο (71-75) σε όλα τα εμπόδια που έβαζε η Αρμάνι για την ανατροπή. Με τους Ιταλούς να έχουν πιει… θάλασσα και να μην βρίσκουν διχτάκι, ο Μέικον μείωσε σε 73-75 στα 30’’ πριν από τη λήξη και ο Νέντοβιτς έκλεψε το… πορτοφόλι του Σέρχι ισοφαρίζοντας σε 75-75 στα 25’’. Την τελευταία επίθεση ανέλαβε ο Σέρχι, αστόχησε, αλλά ο Χάινς πήρε το επιθετικό και το φάουλ από τον Σαντ-Ρος. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη, αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη και η Αρμάνι έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-40, 51-63, 75-76.

Παναθηναϊκός-Αρμάνι 75-76