NBA

Οι Σέλτικς «λύγισαν» στην παράταση τους Πίστονς 128-122

Τη χειρότερη επίδοση στο NBA, με 28 σερί ήττες, ισοφάρισαν οι Πίστονς, καθώς ηττήθηκαν τα ξημερώματα με 128-122 στην παράταση (108-108 στην κανονική διάρκεια) από τους Σέλτικς μέσα στη Βοστώνη.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν μέχρι τη δεύτερη περίοδο, στην έναρξη του δεύτερου μέρους δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παρκέ και οι «πράσινοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 35-16 με το τρίτο δωδεκάλεπτο να λήγει 82-82.

Στην τέταρτη περίοδο, το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με τον Τζέισον Τέιτουμ να δίνει το προβάδισμα (108-106) στους Σέλτικς, όμως ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με ένα καλάθι του 5” πριν από τη λήξη, έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Πίστονς δεν είχαν παραπάνω δυνάμεις και οι γηπεδούχοι καθάρισαν την αναμέτρηση.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ, και ο Τζέισον Τέιτουμ, με 31 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ξεχώρισαν για τη Βοστώνη, ενώ για τα «πιστόνια» έκαναν πολύ καλό ματς ο Κέιντ Κάνινγχαμ (31π, 6ρ, 9ασ) και ο Τζέιντεν Άιβι (22π, 10ρ, 4ασ).