Οκτώ στα οκτώ για τη Παρί 2-0 τη Μονπελιέ

Η Λιόν «στραβοπάτησε» 1-1 κόντρα στην εξαιρετική Λοριάν

Με τον Λιονέλ Μέσι να παρακολουθεί από την εξέδρα λόγω του τραυματισμού του, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε μια «επαγγελματική» νίκη κόντρα στη Μονπελιέ με 2-0 και συνέχισε με το απόλυτο των νικών στη Ligue 1 μετά το πέρας οκτώ αγωνιστικών!

Με τους Νεϊμάρ, Εμπαπέ και Ντι Μαρία να συνεργάζονται εξαιρετικά και να απειλούν διαρκώς στο πρώτο ημίχρονο, οι Παριζιάνοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Εκείνος όμως που άνοιξε το σκορ ήταν ο Γκεγιέ στο 14′ με πανέμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έπειτα από ασίστ του Ντι Μαρία.

Στο 42′ ήταν η σειρά του Ερέρα να απειλήσει με την προσπάθειά του όμως να σταματάει στο δοκάρι. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Νεϊμάρ να σπαταλάει δύο καλές στιγμές στο 66′ και 72′.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Ντράξλερ μετά από κάθετη του Νεϊμάρ, στην πρώτη επαφή του Γερμανού με την μπάλα, καθώς δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε περάσει στη θέση του Ντι Μαρία!

Στο άλλο παιχνίδι, η Λιόν «στραβοπάτησε» κόντρα στην εξαιρετική φέτος Λοριάν και έμεινε στο εντός έδρας 1-1. Το βράδυ άρχισε με τους χειρότερους… οιωνούς για τους «λιονέ», καθώς μόλις στο 15ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Έμερσον με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν χρειάστηκαν παρά πέντε λεπτά για να εκμεταλλευτούν την εξέλιξη αυτή και να ανοίξουν το σκορ με τον Λοριέντ. Οι γηπεδούχοι παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα ανέβασαν στροφές πίεσαν και τελικώς πήραν τον βαθμό χάρη στο τέρμα του Εκαμπί στο 51ο λεπτό.