ΓΕΝΙΚΑ

“Όρθιο” το ΑΣΚΑ ΗΡΆΚΛΕΙΟ στην μάχη παραμονής

Καλάθι του Παπαδάκη στην εκπνοή έδωσε τη νίκη

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι όσο αναφορά τις διακυμάνσεις του σκορ εξελίχθηκε το χθεσινό παιχνίδι ανάμεσα στο ΑΣΚΑ ΗΡΆΚΛΕΙΟ και την ΑΕΚ.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά ο ΑΣΚΑ προχώρησε στην ανάπαυλα του 1ου  δεκαλέπτου με προβάδισμα 3 πόντων, με αποτέλεσμα η ψυχολογία των αθλητών μας να είναι στα ύψη. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκορ προχωρούσε πόντο-πόντο και καλάθι-καλάθι, έως ότου η ΑΕΚ «έκτισε» ένα σερί 0 – 9, χάρη στα τρία εύστοχα τρίποντα του Τούρκου αθλητή, των φιλοξενούμενων, Ομέρ Γκιουρκάν.

Η επανέναρξη βρήκε την ομάδα πίσω στο σκορ και προσπάθησε άμεσα να αντιδράσει, πράγμα το οποίο δεν κατάφερε σε πρώτο χρόνο, κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, το επί μέρους σκορ του δεκαλέπτου αυτού ήταν 8 – 16, με αποτέλεσμα φαινομενικά να μειώνονται σημαντικά οι πιθανότητες για θετικό αποτέλεσμα, πράγμα το οποίο θα ήταν καταδικαστικό για τον ΑΣΚΑ.

Η 4η και τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική, ουσιώδης και «έσπασε» καρδιές, όχι μόνο λόγω του τελικού αποτελέσματος, αλλά και της εξέλιξής της. Λίγο πριν την είσοδο στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα ο ΑΣΚΑ βρέθηκε στο -14, τότε πάρθηκε το ρίσκο για αμείωτο και ασταμάτητο πρέσινγκ σε ολόκληρο το παρκέ, και ενώ ήθελε 20″ δεύτερα να τελειώσει και η 4η περίοδος με σκορ 55-56 για την ΑΕΚ, ένα καλάθι buzzer beater από τον Παπαδάκη διαμόρφωσε το τελικό 57-56.

ΑΣΚΑ Ηράκλειο – ΑΕΚ 57 – 56

Διαιτητές : Κώτσου , Δημητρουλάκης

Σκορ περιόδων : 17-14, 9-18 (ημιχ) 8-16, 23-8

ΑΣΚΑ Ηράκλειο (Κυριακούδη) : Χουρδάκης, Μαράκης, Σέβτσοβ 12, Παπαδάκης 21, Σταματάκης 19, Στυλιανακάκης 3, Τζωρμπατζάκης, Ψαράκης 2

ΑΕΚ (Γεωργαντάς) : Θεοχάρης, Φερέτος, Χαλδαίος 2, Ζαφειρόπουλος 4, Σπέντζος, Πανίδης 8 , Κότσαρης 12, Ozbudak 2, Gurkan 28