EURO

Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία 2-1: Στο χέρι της η πρόκριση μετά την πρώτη της νίκη στο Euro!

Δύο χαμένα πέναλτι στον αγώνα με τους Ουκρανούς να «χαμογελάνε» στο τέλος.

Δύο ομάδες που δεν έκαναν την αρχή που θα ήθελαν στο Euro, Ουκρανία και Βόρεια Μακεδονία γνώρισαν αμφότερες την ήττα από Ολλανδία και Αυστρία με 3-2 και 3-1 αντίστοιχα στην α΄ αγωνιστική των ομίλων. Η σημερινή μεταξύ τους αναμέτρηση είναι εκ των ων ουκ άνευ και για τους δύο, μιας και με πιθανή νίκη αμφότεροι ανακτούν πολύτιμο έδαφος για την πρόκριση στους «16». Σε μια αναμέτρηση με δύο χαμένα πέναλτι, η Ουκρανία κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 επί της Βόρειας Μακεδονίας και να πάρει την πρώτη της νίκη στο Euro αυξάνοντας τις ελπίδες της για πρόκριση στους «16» του θεσμού.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι Ουκρανοί θέλησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, χάνοντας μάλιστα σημαντική ευκαιρία στο 8΄ με τον Μαλινόφσκι να κάνει το σουτ αλλά ο Ντιμιτριέφσκι είχε απάντηση αποκρούοντας σε κόρνερ. Η πρώτη καλή στιγμή για τη Βόρεια Μακεδονία στο ματς ήταν στο 16΄ με τον Έλμας να πλασάρει στην κίνηση αλλά τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Μπούσχαν. Καλύτερη η Ουκρανία στο πρώτο ημίχρονο και στην τρίτη τελική της προσπάθεια στο ματς κατάφερε να κάνει το 1-0 με τον Γιαρμολένκο να σκοράρει ξανά με το εθνόσημο βάζοντας μπροστά στο σκορ τη χώρα του. Μετά το γκολ της Ουκρανίας, η Βόρεια Μακεδονία χρειάστηκε να αλλάξει το πλάνο του παιχνιδιού της καθώς πλέον κυνηγούσε γκολ βρισκόμενη πίσω στο σκορ πριν την ολοκλήρωση  του πρώτου ημιώρου. Η Ουκρανία ήθελε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους που άφησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανεβάζοντας τις γραμμές τους στο γήπεδο. Έτσι, στην πρώτη ευκαιρία των Ουκρανών μετά το 1-0 στο 34΄, ο Γιάρεμτσουκ εκμεταλλεύτηκε τα μεγάλα κενά στην άμυνα της Βόρειας Μακεδονίας και από θέση τετ-α-τετ έγραψε το 2-0 για τους Ουκρανούς. Η Βόρεια Μακεδονία κατόρθωσε να σκοράρει στο 37΄ με τον Πάντεφ να δείχνει την κλάση του αλλά το γκολ του αρχηγού της Βόρειας Μακεδονίας ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πολύ ανώτεροι οι Ουκρανοί στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο να μην επαναπαύεται στην προσπάθεια της να αυξήσει τη διαφορά τερμάτων η οποία μπορεί να είναι καθοριστικής σημασίας στη φάση των ομίλων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βόρεια Μακεδονία είχε ευκαιρία να μειώσει στο 55΄ με τον Πάντεφ να ανατρέπεται από τον Καραβάεβ εντός περιοχής και να κερδίζει πέναλτι. Ο Πάντεφ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά ο Μπούσχαν απέκρουσε με τον ο Αλιόσκι στην επαναφορά να κάνει το 2-1 για τη γείτονα χώρα. Σημαντική στιγμή στο ματς για την Ουκρανία στο 65΄ με τον Ντιμιτριέφσκι να αποκρούει το γυριστό σουτ του Μαλινόβσκι. Η Βόρεια Μακεδονία έδειχνε να παλεύει για την ισοφάριση φτάνοντας κοντά στο 2-2 στο 68΄ με τον Μπούσχαν να διώχνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Μπάρντι. Πολύ καλύτερη η εικόνα της Βόρειας Μακεδονίας στο δεύτερο ημίχρονο με τις αλλαγές του Ιγκόρ Ανγκελόφσκι να είναι πετυχημένες και την ομάδα του να έχει ισορροπήσει το παιχνίδι ψάχνοντας ένα δεύτερο γκολ. Με τους φιλοξενούμενους να έχουν ανέβει ψηλά για να πιέσουν, οι Ουκρανοί συνέχισαν να βρίσκουν κενούς χώρους στην επίθεση με τον Τσιγκάνκοφ να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 74΄ για να δώσει και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 82΄ έγινε χρήση βαρ για πιθανό πέναλτι υπέρ των Ουκρανών με τον Αβραμόφσκι να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι εντός περιοχής. Ο Μαλινόβτσκι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά ο Ντιμιτριέφσκι έπεσε στη σωστή γωνία και απέκρουσε τη μπάλα με το 2-1 να παραμένει και τη Βόρεια Μακεδονία να διατηρεί τις ελπίδες για αποτέλεσμα. Παρά την αποτυχία της Ουκρανίας να «τελειώσει» το ματς, η Βόρεια Μακεδονία δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ και να πάρει κάτι από το ματς με τους Ουκρανούς να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη στο Euro. Όσον αφορά τη Βόρεια Μακεδονία, τα πράγματα γίνονται εξαιρετικά δύσκολα καθώς πλέον αναζητά μόνο νίκη στον αγώνα με την Ολλανδία, αποτέλεσμα που ενδέχεται να μην είναι αρκετό, αν αναλογιστεί κανείς τη σημαντικά αρνητική διαφορά τερμάτων που έχει αποκομίσει από τους δύο πρώτες αγώνες της στον θεσμό.

Ενδεκάδες:

Ουκρανία(Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Μαλινόβσκι(Σόμπολ 90+2′), Σαπαρένκο(Σίντορτσουκ 78΄), Στεπανένκο, Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο(Τσιγκάνκοφ 70΄), Γιάρεμτσουκ(Μπεσέντι 70΄)

Βόρεια Μακεδονία(Ιγκόρ Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Νικολόφ(Τραϊκόφσκι 46΄), Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Αλιόσκι, Μπάρντι(Αβραμόφσκι 78΄), Αντέμι, Σπιρόφσκι(Τσουρλίνοφ 46΄), Έλμας, Πάντεφ