ΟΦΗ

Ούτε με τη νέα χρονιά βρήκε νίκη ο ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος και με περισσότερες φάσεις αλλά και άστοχος 0-0 με τον Βόλο

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος, αλλά ο Βόλος έφυγε αλώβητος από την Κρήτη! Παρότι οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις φάσεις, δεν τις μετουσίωσαν σε γκολ και η ομάδα του Μπράτσου κατάφερε να πάρει τον βαθμό (0-0).
Χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ώστε να ανασάνουν, συνεχίζουν στα πολύ χαμηλά της βαθμολογίας ενώ ο Βόλος παραμένει εντός εξάδας και με απόσταση ασφαλείας.Yποδέχεται τον Ολυμπιακό ο Βόλος την επόμενη αγωνιστική ενώ ο ΟΦΗ φιλοξενείται στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-5-2 κατέβασε τον ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Στην εστία ο Μανδάς και οι Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης στην τριάδα των στόπερ. Λάρσον, Μπαλογιάννης τα μπακ-χαφ, με τους Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα στον άξονα. Τοράλ και Ντίκο οι δύο επιθετικοί.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Κώστας Μπράτσος. Στο τέρμα ο Κλέιμαν με τους Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα στην τετράδα της άμυνας. Μπαριέντος, Μεταξάς οι δύο χαφ, με τους Μεθκίδα, Νοκέρ, Ντέλετιτς στη μεσοεπιθετική τριάδα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Κούτσιας.

Ο Βόλος απείλησε με τη… σέντρα του αγώνα την εστία του Μανδά, όταν ο Ντέλετιτς έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα, αλλά πρόλαβε και έδιωξε ο Λάρσον. Στο 8ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν Νέιρα και Τοράλ συνδυάστηκαν, ο Ντίκο πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλάγια αλλά σούταρε άουτ.

Στην συνέχεια του ματς ο ρυθμός έπεσε, ο Βόλος είχε την κατοχή, αλλά ο ΟΦΗ ήταν πιο ουσιαστικός και απειλούσε στις αντεπιθέσεις. Στο 38’ ο Λάρσον έκανε την σέντρα, ο Τοράλ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 45’ η κρητική ομάδα είχε μια απίστευτη χαμένη ευκαιρία, όταν ο Νέιρα έκανε την κάθετη στον Ντίκο αλλά ο Κλέιμαν του είπε όχι! Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Διαμαντής πήρε την κεφαλιά, αλλά ο ο Άλχο έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Μέχρι το τέλος των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (0-0).

Ο ΟΦΗ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο φουριόζος και απειλούσε συνεχώς την εστία του Κλέιμαν, ο οποίος όμως στάθηκε στο ύψος του και εξουδετέρωσε κάθε φάση των Κρητικών.

Στο 59’ ο Νέιρα έστρωσε ωραία στον Ντίκο ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Λάρσον που από κοντά σκόραρε για το 1-0 του ΟΦΗ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά την υπόδειξη του VAR για οφσάιντ.

Η σειρά του Βόλου για να απειλήσει ήρθε στο 78ο λεπτό, όταν ο Άλχο έκανε την σέντρα, ο Κούτσιας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ! Ο ΟΦΗ δυο λεπτά αργότερα φώναξε για πέναλτι σε πέσιμο του Νέιρα από τον Ουές, αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν παίζετε.

Στο 89’ ο ΟΦΗ είχε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-0, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Περέα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κλέιμαν έκανε μια εκπληκτική επέμβαση και κράτησε καθαρή την εστία του για ακόμη μια φορά.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να μένουν στο μηδέν, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

MVP: Ο Μπόρις Κλέιμαν για άλλο ένα παιχνίδι ήταν εξαιρετικός. Κατεύθυνε σωστά την άμυνα του, είχε εξαιρετικές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε και κράτησε στο μηδέν τον ΟΦΗ αλλά και τον βαθμό για την ομάδα του.

Η σφυρίχτρα: Ο Ευαγγέλου δεν είχε τις δύσκολες φάσεις να διαχειριστεί. Κυρίως το VAR ήταν που έπρεπε να παρέμβει τόσο στο γκολ οφσάιντ του ΟΦΗ όσο και στη φάση που οι Κρητικοί φώναξαν για πέναλτι, με τη διαιτητική ομάδα να παίρνει τις σωστές όπως φαίνεται και από τα ριπλέι αποφάσεις.