Παραολυμπιακοί αγώνες: Προκρίθηκε στον τελικό του μικτού ατομικού BC3 ο Πολυχρονίδης!

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης προκρίθηκε στον τελικό του μικτού ατομικού BC3 και εξασφάλισε ένα μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ένα ακόμη παραολυμπιακό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης προκρίθηκε στον τελικό του μικτού ατομικού BC3, που θα πραγματοποιηθεί αύριο (01/09) στις 09:05 και αντίπαλός του για το χρυσό θα είναι ο Τσέχος Άνταμ Πέσκα.

Ο Έλληνας αθλητής με sport assistant την Κατερίνα Πατρώνη πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ στον ημιτελικό κόντρα στον Σκοτ ΜακΚόουαν. Προηγήθηκε με 4-1 κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά ο Βρετανός με ένα 3-0 έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ, όπου ο Πολυχρονίδης επικράτησε.

Νωρίτερα, την 6η θέση στον τελικό των 50μ. πρόσθιο SΒ2, κατέλαβε ο Γιάννης Κωστάκης. Η επίδοσή του στον τελικό του αγωνίσματος ήταν 1:08.73.

Επίσης, την 11η θέση στο αγώνισμα της ατομικής χρονομέτρησης ποδηλασίας δρόμου, κατέλαβε η Κατερίνα Ελ Λατίφ (κατηγορία Τ1-2). Ο χρόνος του Ελληνίδας πρωταθλήτριας ήταν 58:13.66.