«Πάρτι» της Μπασκόνια και νίκη με… άρωμα playoff!

Η Μπασκόνια διέλυσε τη Μακάμπι 92-82 και πήρε κομβικό ροζ φύλλο!

Οι Βάσκοι βρέθηκαν σε σπουδαίο βράδυ και νίκησαν τη Μακάμπι με σκορ 92-82, ανεβαίνοντας στο 13-12 και ρίχνοντας τους Ισραηλινούς στο ίδιο ρεκόρ. Μάλιστα, κατάφεραν να ξεπεράσουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, κάτι που αποτελεί εφαλτήριο για ένα πολύ καλό πλασάρισμα!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να έχουν το προβάδισμα (20-26). Από εκείνο το σημείο και μετά, ωστόσο, οι γηπεδούχοι άρχισαν να… πυροβολούν από τα 6,75μ. (12/28 τρίποντα) και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, παίρνοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους ήταν ο τρομερός Μάρκους Χάουαρντ, που τα έβαζε από παντού με 5/9 τρίποντα. Εξαιρετικός ο Τσίμα Μονέκε με 15 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, όλους στο δεύτερο ημίχρονο!

Aπό πλευράς Μακάμπι, που υπέστη δεύτερη σερί ήττα και έχει ακόμη… δουλειά να κάνει ώστε να εξασφαλίσει μια θέση στη δεκάδα, προσπάθησε μόνος του ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, που μέτρησε 25 πόντους.

H Mακάμπι μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους Νίμπο και Κόλσον, που πέτυχαν από 2 καλάθια για το 3-8. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 8-8 με τρίποντο του Μίλερ-ΜάκΙνταϊρ, ενώ ο ίδιος σκόραρε ξανά από μακριά για το 14-11 και το πρώτο προβάδισμα των Βάσκων. Ο Μπόλντγουιν άρχισε να βρίσκει ρυθμό και έβαλε 7 συνεχόμενους πόντους για το 16-18, ενώ ο Γουέμπ πήρε τη σκυτάλη και υπέγραψε με 6 σερί δικούς του το 20-24. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-26 χάρη σε δύο βολές του Μπόλντγουιν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η ώρα των γηπεδούχων να ανεβάσουν στροφές. Ο Μονέκε ήταν αυτός που έδωσε το «σύνθημα», μειώνοντας στον πόντο για την Μπασκόνια (28-29), πριν ο Χάουαρντ πάρει το… όπλο του και τη βάλει μπροστά με τρίποντο (31-29). Οι δύο τελευταίοι συνέχισαν να τα βάζουν όλα και έφεραν την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο +5 (36-31), με τη Μακάμπι να μην έχει αντίδραση σε αυτό το διάστημα πέρα από κάποιους προσωπικούς πόντους του Ριβέρο. Ο Χάουαρντ εξακολουθούσε να είναι «καυτός», ενώ ο Κότσαρ έδωσε κι αυτός κάποιες χρήσιμες λύσεις, με αποτέλεσμα το +10 (45-35). Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +13 για την Μπασκόνια (54-41), πριν η Μακάμπι «ξυπνήσει» με ξέσπασμα των Μπόλντγουιν και Μπράουν και μειώσει στο 54-47 του ημιχρόνου.
Η ισπανική ομάδα μπήκε με μεγάλη φόρα και στο δεύτερο μέρος. Ο νέος πρωταγωνιστής της ήταν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος, ο οποίος ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (62-47). Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει με τον Γουεμπ (62-50), όμως ο Έλληνας φόργουορντ ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και υπέγραψε το 66-50. Μετά από αυτό το… ξέσπασμα, ανέλαβε και πάλι ο Χάουαρντ, ο οποίος εκτέλεσε γι’ ακόμη μια φορά από μακριά για το 71-54. Οι Ισραηλινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 9-0 για το 73-63, χάρη στους Ριβέρο και Μπλατ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το ρεσιτάλ του Ρογκαβόπουλου συνεχίστηκε. Ο Έλληνας φόργουορντ έβαλε 5 συνεχόμενους πόντους για την Μπασκόνια, διαμορφώνοντας το 78-67, πριν ακολουθήσει τρίποντο του Μαρίνκοβιτς για το 81-67. Ο Σέρβος πήρε κι αυτός «φωτιά» και σκόραρε δεύτερο συνεχόμενο σουτ από τα 6,75μ. για το 85-72, ενώ ο Μονέκε ανέβασε τη διαφορά στους 15 σε κρίσιμο σημείο (87-72). Κάθε προσπάθεια της Μακάμπι να μειώσει έπεσε στο κενό, αφού ο Χάουαρντ με τον Μαρίνκοβιτς έδωσαν τη… χαριστική βολή διαμορφώνοντας το 92-74 ενώ δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 54-47, 73-63, 92-82