Πεντάρα κορυφής για Σίτι

Χαμένη ευκαιρία και συνεχίζεται το άγχος για Νότιγχαμ

Καθάρισε τη Λούτον και πάτησε προσωρινά κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επικράτησε με το εμφατικό 5-1 των νεοφώτιστων και προσθέτει πίεση σε Άρσεναλ και Λίβερπουλ που παίζουν με Άστον Βίλα και Κρίσταλ Πάλας, αντίστοιχα, την ερχόμενη Κυριακή.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους «σίτιζενς», οι οποίοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Χάαλαντ έκανε το γυριστό, με την μπάλα να βρίσκει στον Χασιόκα και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας για το 1-0. Σκορ, το οποίο παραδόξως έμεινε ως την ανάπαυλα παρά τις 19 τελικές των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν ούτε μία από τη μεριά τους.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τον Κόβασιτς στο 64’ να δίνει αέρα δύο τερμάτων στη Σίτι, ενώ ο Χάαλαντ στο 76’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Λούτον βρήκε το γκολ της τιμής στο 81’ με τον Μπάρκλεϊ, αλλά ο Ντοκού έξι λεπτά αργότερα επανέφερε τη διαφορά στο σκορ στα τρία γκολ. Ο Γκβάρντιολ στις καθυστερήσεις έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ κόλλησε στο 2-2 με την Γουλβς και έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +1 από αυτή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολάρα του Κούνια στο 40’, αλλά ο Γκιμπς-Γουάιτ ισοφάρισε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ντανίλο στο 57ο λεπτό κατάφερε να υπογράψει την ανατροπή για τους γηπεδούχους, αλλά ο Κούνια χτύπησε πέντε λεπτά αργότερα για δεύτερη φορά για να γράψει το τελικό σκορ.