Πέρασαν τα φαβορί στο Κύπελλο Γερμανίας

Με τη Γκλάντμπαχ να επικρατεί δύσκολα, εκτός έδρας, 1-0 της Καϊζερσλάουτερν

Δίχως εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η τελευταία ημέρα του Α’ γύρου στο Κύπελλο Γερμανίας, με την Γκλάντμπαχ να επικρατεί δύσκολα, εκτός έδρας, 1-0 της Καϊζερσλάουτερν στο τελευταίο, χρονικά, ματς.

Την αναμέτρηση έκρινε ένα γκολ του Στιντλ, στο 11ο λεπτό, με τον Μάρκο Ρόζε να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο στον πάγκο των «πουλαριών».

Νωρίτερα, η Χόφενχαϊμ χρειάστηκε την παράταση προκριμένου να καταβάλει την αντίσταση της Βικτώρια Κολωνίας, με 3-2. Ο Κράμαριτς έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 27’ με πέναλτι, ωστόσο οι γηπεδούχοι, που συμμετέχουν στη Γ’ κατηγορία, ισοφάρισαν με τον Χαντλ έξι λεπτά αργότερα.

Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τον Νταμπούρ να δίνει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 94’.

Ο Γκρέγκερ έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα στο 102’, προτού αναλάβει δράση και πάλι ο Κράμαριτς, στο 107’, για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες.

Την πρόκριση πήρε και η Ίνγκολσταντ, που επιβλήθηκε 2-1 της Άουε, ενώ ακόμη πιο άνετο ήταν το πέρασμα της Καρλσρούης από το Λότε, όπου νίκησε με 4-1 της Σπορτφρόιντε.