ATP

Πέρασε, αλλά δύσκολα ο Τσιτσιπάς

Επικράτησε του Ισπανού Davidovich Fokina με 7-5, 6-7 (1), 6-4

Καθόλου εύκολη βραδιά δεν είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην Ahoy Arena του Ρότερνταμ, κατάφερε όμως να συνδυάσει με ένα νικηφόρο αποτέλεσμα την πρεμιέρα του στο ABN AMRO World Tennis Tournament.

Μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά μάχης, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας και Νο.1 στο ταμπλό του Ρότερνταμ, επικράτησε του σκληροτράχηλου Ισπανού με 7-5, 6-7 (1), 6-4 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των “16” του Ρότερνταμ.

O Στέφανος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τη γραμμή του σερβίς, ιδίως στο 1ο σετ, στο οποίο χρειάστηκε να “σπάσει” 4 φορές το σερβίς του Davidovich Fokina για να το κατακτήσει.

Πρώτα είχε προηγηθεί με 2-0, αλλά μερικά λεπτά αργότερα έμεινε πίσω με break, στο 2-3! Άμεσα πήρε πίσω το break και πέρασε ξανά μπροστά με 4-3, αλλά στο 9ο game υπέστη νέο break, μένοντας πίσω με 4-5.

Ο Davidovich Fokina είχε μεγάλη ευκαιρία να σερβίρει για την κατάκτηση του 1ου σετ, όμως ο Στεφ έμεινε στο σετ, ισοφάρισε σε 5-5 εκμεταλλευόμενος το όχι τόσο καλό service game του Ισπανού και τελικά έκανε δεύτερο συνεχόμενο break (και 4ο συνολικά) στο 12ο game, για να κατακτήσει το 1ο σετ μετά από αρκετό κόπο και 59 λεπτά στο court.

Αν και ήρθε αντιμέτωπος πρώτος με break points στο 1-1, 15-40, ο Στέφανος έκανε πρώτος το break στο 2ο σετ και πέρασε μπροστά με 4-2. Ο Davidovich Fokina ωστόσο δεν τα παράτησε τόσο εύκολα, ισοφάρισε σε 4-4, αργότερα έστειλε το σετ σε tie-break και εκεί εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη του Στέφανου, για να επιβληθεί με 7-1 και να στείλει τον αγώνα σε 3ο σετ.

Ο Στέφανος πήρε ιατρικό τάιμ άουτ μετά το 2ο σετ, δείχνοντας να αντιμετωπίζει κάποια ενόχληση στο δεξί του πόδι, ωστόσο συνέχισε κανονικά τον αγώνα. Να σημειωθεί πως στα μέσα του 1ου σετ, τη βοήθεια του φυσιοθεραπευτή για το δεξί του πόδι είχε πάρει και ο Davidovich Fokina.

Πιο ομαλά κύλησε το 3ο σετ, στο οποίο ο Στέφανος ήταν πολύ καλός από τη γραμμή του σερβίς και έχασε μόνο 3 πόντους (20/23), για να κάνει το μοναδικό break στο 7ο game (4-3) και να το κατακτήσει με 6-4, έπειτα από 2 ώρες και 40 λεπτά συνολικού αγώνα.

Όχι με τον πιο εύκολο τρόπο, αλλά η νίκη ήρθε για τον Τσιτσιπά, που θα έχει “ρεπό” την αυριανή μέρα και αναμένεται να επιστρέψει στους αγώνες την Πέμπτη.

Θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο το νικητή της αυριανής αναμέτρησης, μεταξύ του Lloyd Harris και του Ilya Ivashka.