Πέρασε από το Κάουνας στην πρεμιέρα του Ομπράντοβιτς η Μονακό

Τζέιμς και Ντιαλό καθοδήγησαν τη Μονακό

Ιδανικά ξεκίνησε η 2η θητεία του Σάσα Ομπράντοβιτς στην τεχνική ηγεσία της Μονακό, με τον Σέρβο προπονητή να καθοδηγεί την ομάδα του σε διπλό στην έδρα της Ζαλγκίρις (98-107 στην παράταση).

Κάπως έτσι η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης επέστρεψε στις νίκες μετά από 5 σερί ήττες και ανέβηκε στο 6-9. Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Τζέιμς (20 πόντοι, 14 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Μπέικον (19 πόντοι) και Ντιαλό (13 πόντοι).

Από την άλλη, η ομάδα του Κάουνας υποχώρησε στο 3-12 και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας. Διακριθέντες για τους Λιθουανούς οι Στρέλνιεκς (22 πόντοι με 5/7 τρίποντα), Μιλάκνις (19 πόντοι με 5/7 τρίποντα) και Νίμπο (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-11 στο 5’), με τη Ζαλγκίρις να βρίσκει λύσεις στο πρόσωπο του Καλνιέτις. Με Τζέιμς και Μοτιεγιούνας να ανεβάζουν στροφές επιθετικά, η Μονακό έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας βραχεία κεφαλή (21-22).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα (29-26 στο 12’), ωστόσο δεν το… χάρηκαν για πολύ. Κι αυτό διότι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πάτησαν το γκάζι και με σερί 9-0 ανέτρεψαν την κατάσταση (29-35 στο 15’). Η απάντηση των Λιθουανών ήρθε με επιμέρους 10-3 (39-38 στο 17’), όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις, κυρίως κοντά στη ρακέτα (με Χολ και Τόμας): έτσι έκλεισαν το ημίχρονο με «αέρα» 5 πόντων (43-48).

Το 3ο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τη Ζαλγκίρις να πυροβολεί έξω από τα 6,75μ. Με τον Στρέλνιεκς να πυροβολεί από… παντού, η ομάδα του Ζντοβτς το γύρισε τούμπα (56-53 στο 23’). Η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση (58-59 στο 27’), ωστόσο οι Λιθουανοί κυριάρχησαν απόλυτα στο φινάλε της περιόδου και ξέφυγαν με +9 (70-61).

Τζέιμς και Ντιαλό καθοδήγησαν μαεστρικά τη Μονακό στην εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου και ισοφάρισαν (72-72 στο 33’). Με μεγάλα σουτ από τον Μπέικον, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα… νίκης (85-90 στο 37’), την ώρα που οι γηπεδούχοι έδειχναν μπλοκαρισμένοι.

Στα τελευταία λεπτά το ματς οδηγήθηκε στη «ρουλέτα» των βολών, με τον Γκρέι να έχει 1/2 στα 8 δευτερόλεπτα για 93-95. Οι Λιθουανοί είχαν τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι και με φόλοου του Ουλάνοβας ισοφάρισαν σε 95-95 κι έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και ψύχραιμοι, ενώ έτρεξαν σερί 6-0 (95-101 στο 43’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Στην αντίπερα όχθη, η Ζαλγκίρις δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και μοιραία υποτάχθηκε στη Μονακό (98-107).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-48, 70-61, 95-95, 98-107 (παρ.).

Ζαλγκίρις-Μονακό 98-107