ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πέρασε και από τη Λειβαδιά ο Εργοτέλης, ανέβηκε στη δεύτερη θέση η Ξάνθη!

Στενεύουν τα περιθώρια για ΟΦΙ, δεύτερη συνεχόμενη ήττα στα «Play offs» για τον Ιωνικό!

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των «Play offs» Εργοτέλης και Χανιά επικράτησαν με 0-1 και 1-0 επί του Λεβαδειακού και του Ιωνικού αντίστοιχα, ενώ στη Ρόδο η Ξάνθη δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε τον Διαγόρα με 0-1. Στα «play outs», ΟΦΙ και Καραϊσκάκης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 και 3-3 απέναντι σε Τρίκαλα και Παναχαϊκή αντίστοιχα, ενώ μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε η Δόξα Δράμας η οποία επικράτησε με 1-2 επί του Απόλλων Λάρισας!

«Έλαμψε» ο Κατσιμήτρος στη νίκη του Εργοτέλη επί του Λεβαδειακού!

Μετά τη νίκη της πρώτης αγωνιστικής επί του Διαγόρα Ρόδου, ο Εργοτέλης ταξίδεψε στη Λειβαδιά για να αντιμετωπίσει τον Λεβαδειακό και σε περίπτωση νίκης θα μείωναν τη διαφορά από την κορυφή των «Play offs». Μετά την επικράτηση επί του πρωτοπόρου Ιωνικού στη Νίκαια, οι Βοιωτοί ήταν με τη ψυχολογία στα ύψη επιδιώκοντας άλλη μια νίκη στη σημερινή αναμέτρηση με την οποία θα παρέμεναν στις πρώτες δύο θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Με τον Εργοτέλη να έχει τον τερματοφύλακα Κατσιμήτρο σε φοβερή μέρα, η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τη Λειβαδιά επικρατώντας με 0-1! Σημαντική νίκη για τους Ηρακλειώτες με την οποία μείωσαν τη βαθμολογική διαφορά από την κορυφή και παραμένουν στο.. κόλπο για την άνοδο στη Super League 1!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να επιβληθεί της άλλης με τη μπάλα να παίζεται κυρίως στον χώρο του κέντρου. Στις λίγες φορές που βρέθηκαν σε θέση για γκολ οι δύο ομάδες, αστοχία και τερματοφύλακες κράτησαν το 0-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 40΄ ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει σε κόρνερ το πλασέ του Μπιανκόνι. Στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ο Μεχία βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Κατσιμήτρου ο οποίος όμως κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ για την ομάδα του με μια ακόμα σημαντική επέμβαση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος με τον Τσέλιο να πλασάρει από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 73΄ ο Εργοτέλης κέρδισε πέναλτι με τον Μανουσάκη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ηρακλείου με 0-1! Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το τέλος ο Λεβαδειακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών του σταματούσαν στον Κατσιμήτρο με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη να… κατεβάζει ρολά! Σημαντική νίκη για την ομάδα του Ηρακλείου με την οποία φτάνει πιο κοντά στην κορυφή, ενώ για τον Λεβαδειακό η σημερινή ήττα αποτελεί μεγάλο πισωγύρισμα μετά και το «διπλό» της προηγούμενης αγωνιστικής στη Νίκαια!

Τα Χανιά υπέταξαν τον Ιωνικό και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην κορυφή!

Τα Χανιά μετά την ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής στη Ξάνθη και σε συνδυασμό με την επικράτηση του Λεβαδειακού στη Νίκαια είδαν τις πιθανότητες για κατάκτηση της δεύτερης θέσης να ελαχιστοποιούνται με αποτέλεσμα να θέλουν μόνο τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση. Ο Ιωνικός που ταξίδεψε στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε ως μοναδικό στόχο την επιστροφή στις νίκες προκειμένου να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου απέδειξε για μία ακόμα φορά πως δε βρίσκεται τυχαία στην πρώτη «εξάδα» της Super League 2 υποχρεώνοντας σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα τον Ιωνικό! Πλέον οι Χανιώτες βρίσκονται έξι βαθμούς πίσω από τη δεύτερη θέση, ενώ ο Ιωνικός μοιάζει αγνώριστος στα «Play outs» μετρώντας δύο ήττες σε δύο αναμετρήσεις!

Στο πρώτο μέρος τα Χανιά πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τον Ιωνικό να έχει περισσότερο παθητικό ρόλο. Η μοναδική σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 22΄ με το σουτ του Ματσούκα να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Κουτζαβασίλη. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 39΄ και ανήκε στα Χανιά με τον Καρλίτο να παίρνει την κεφαλιά και τον Αναγνωστόπουλο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Χανίων ανέβασε την απόδοση της και πίεσε περισσότερο τους φιλοξενούμενους οι οποίοι δεν είχαν καταφέρει να επιδείξουν κάτι αξιόλογο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Στο 68΄ τα Χανιά κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Παπαγεωργίου να στέλνει τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Βασιλόγιαννη. Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους 0-1 μην αφήνοντας περιθώρια στον Ιωνικό να πετύχει κάποιο γκολ. Σημαντική νίκη για τους γηπεδούχους με την οποία πλέον βρίσκονται έξι βαθμούς μακριά από τη δεύτερη θέση, ενώ ο Ιωνικός μοιάζει αγνώριστος μετρώντας μόνο ήττες μέχρι τώρα στη διαδικασία των «Play offs»!

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από τη Ρόδο η Ξάνθη!

Η Ξάνθη έχασε πολύτιμο έδαφος την προηγούμενη αγωνιστική με την εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στα Χανιά και δεδομένα δεν «άντεχε» κι άλλο στραβοπάτημα στη Ρόδο. Ο Διαγόρας Ρόδου από την άλλη δεν έχει κάποιον ουσιαστικό στόχο μιας και δεν μπορεί να διεκδικήσει άνοδο στη Super League 1. Η Ξάνθη παρότι δυσκολεύτηκε, κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 χάρη στο γκολ του Καπνίδη με το οποίο ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά και την σημερινή απώλεια βαθμών του Λεβαδειακού!

Στο πρώτο μέρος ο Διαγόρας ήταν πιο κινητικός δίχως όμως να καταφέρει να αξιοποίηση κάποια από τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Στο 20΄ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν αλλά το σουτ του Δημήτρουλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ίτσο. Η Ξάνθη είχε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου μην καταφέρνοντας να απειλήσει την εστία των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ξάνθη ανέβασε τον ρυθμό της απειλώντας πρώτη στο 46΄ με το σουτ του Μικελτάντζε να περνάει λίγο άουτ. Στο 74΄ ο Καπνίδης έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων μετά από σέντρα του Τάτου. Μετά το 0-1 οι φιλοξενούμενοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ αλλά η αστοχία των ποδοσφαιριστών του Μπάμπη Τεννέ είχε καταλυτικό ρόλο στο τελικό 0-1! Σπουδαία νίκη για την Ξάνθη με την οποία πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά και την ήττα του Λεβαδειακού από τον Εργοτέλη!

Στενεύουν τα περιθώρια για τον ΟΦΙ, «λευκή ισοπαλία» στο Βουζουνεράκειο!

Στην Ιεράπετρα ο ΟΦΙ υποδέχθηκε τα Τρίκαλα με μοναδικό στόχο τη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό. Τα Τρίκαλα ήθελαν επίσης τους τρεις βαθμούς μιας και βρίσκονταν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη και με νίκη σήμερα θα έκαναν ένα σημαντικό βήμα για να διατηρηθούν μακριά από τις ομάδες που οδηγούνται σε υποβιβασμό. Τελικά η… μπίλια έκατσε στη μέση με το τελικό 0-0 να αφήνει δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους που βάσει της εικόνας τους δικαιούνταν κάτι καλύτερο από τη σημερινή αναμέτρηση. Η σημερινή ισοπαλία για τον ΟΦΙ δεν είναι καταδικαστική αλλά πλέον στενεύουν τα περιθώρια για την ομάδα της Ιεράπετρα που θέλει οπωσδήποτε τη νίκη στην επόμενη αγωνιστική.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα κινητικές με τη μπάλα και κυκλοφορείται μπροστά και από τις δύο εστίες. Τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους, αλλά κανένας δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ κάποια από τις ευκαιρίες του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ που ήθελε περισσότερο τη νίκη αύξησε την πίεση του ρισκάροντας λίγο παραπάνω στο τέλος προκειμένου να βρει το γκολ που θα του έδινε τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς. Έπρεπε να φτάσουμε στο 90΄ για να δούμε τη σημαντικότερη στιγμή της αναμέτρησης με τον Κούστα να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Περλέσι χάνοντας μοναδική ευκαιρία να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Το τελικό 0-0 άφησε απογοητευμένη την ομάδα του Τίμου Καβακά που μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από τον σημερινό αγώνα και πλέον αναζητεί μόνο τη νίκη στην επόμενη αγωνιστική απέναντι στον Απόλλων Λάρισας!

Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στη Super League 2 η Παναχαϊκή!

Στην Άρτα ο Καραϊσκάκης υποδέχθηκε την Παναχαϊκή με τους γηπεδούχους να θέλουν τη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να σώσουν την κατηγορία. Στην Παναχαϊκή από την άλλη της αρκούσε ένας βαθμός για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της. Το τελικό 3-3 δεν άφησε κανέναν ουδέτερο φίλαθλο παραπονεμένο, όπως επίσης και την ομάδα της Πάτρας καθώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν ο Μπάτροβιτς που ισοφάρισε και εξασφάλισε την παραμονή για τους Πατρινούς. Μόνο οι φίλοι του Καραϊσκάκη έχουν λόγο να είναι δυσαρεστημένοι αφού όχι μόνο είδαν την ομάδα τους να χάνει τους τρεις βαθμούς μέσα από τα χέρια της, αλλά την ίδια στιγμή είδαν και την Δόξα Δράμας να απομακρύνεται εκ νέου στον βαθμολογικό πίνακα μετά τη δική της επικράτηση.

Στο πρώτο μέρος ο Καραϊσκάκης ήταν πιο κινητικός δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Ήταν μόλις στο 4΄ όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Λόβριτς. Μετά το γκολ τους, και καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να βάλουν ένα και δύο γκολ ακόμα. Ότι δεν μπόρεσαν να επιτύχουν οι Αρτινοί το κατάφεραν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με τον Κουσκουνά να ισοφαρίζει σε 1-1 και να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου η Παναχαϊκή πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 65΄ κατάφερε να κάνει την ανατροπή με «εκτελεστή» τον Λαρέα. Παρά την ανεβασμένη απόδοση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης κατάφερε να κάνει ανατροπή στην… ανατροπή με τους Μαύρο και Βανκενβάι στο 72΄ και στο 87΄ αντίστοιχα. Η Παναχαϊκή όμως δεν εγκατέλειψε το ματς και με τον Μπάτροβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Σε έναν αγώνα με πολλά γκολ και εναλλαγή των συναισθημάτων, η Παναχαϊκή με την ισοπαλία που πήρε έφτασε τους 31 βαθμούς εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή της στη Super League 2!

Βαθμολογική ανάσα για τη Δόξα Δράμας στη Λάρισα!

Στη Λάρισα ο Απόλλων υποδέχθηκε τη Δόξα Δράμας με τις δύο ομάδες να έχουν ανάγκη τους βαθμούς καθώς μετά τις νίκες των Καραϊσκάκη και ΟΦΙ, αμφότερες οι δύο ομάδες είχαν μπλέξει σε σενάρια υποβιβασμού. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «καίγονταν» περισσότερο για τους βαθμούς μιας και τους χώριζαν μόλις δύο βαθμοί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα που ήθελε περισσότερο τη νίκη την πήρε στο τέλος με τη Δόξα Δράμας να επικρατεί με 1-2 και να παίρνει τεράστια βαθμολογική ανάσα!

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους στιγμές μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Ο Απόλλων Λάρισας ήταν αυτός που σκόραρε πρώτος με τέρμα του Σέχου στο 22΄. Μετά το γκολ που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι έψαχναν αντίδραση ώστε να ισοφαρίσουν πριν την ανάπαυλα. Τελικά οι «μαυραετοί» με δύο γκολ του Μαυριά στο 28΄ και στο 32΄ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου δεν υπήρχαν σημαντικές στιγμές τόσο για τους γηπεδούχους, όσο και για τους φιλοξενούμενους για τους οποίους κύριο μέλημα τους ήταν να κρατήσουν το προβάδισμα που κατάφεραν να πάρουν στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δεύτερου μέρους ήρθε στο 73΄ με τον Μπαράνκο να φτάνει κοντά και σε τρίτο γκολ για τη Δόξα Δράμας, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μαυριάς είχα μοναδική ευκαιρία να κάνει το χατ-τρικ. Ο αγώνας έληξε με τη Δόξα Δράμας να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με την οποία παίρνει τεράστια βαθμολογική ανάσα. Τόσο για τον Απόλλων Λάρισας, όσο και για τη Δόξα Δράμας η υπόθεση παραμονή δεν έχει τελειώσει ακόμα με την επόμενη αγωνιστική να έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς η ομάδα της Λάρισας θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον ΟΦΙ, ενώ η ομάδα της Δράμας θα παραταχθεί απέναντι στον Καραϊσκάκη!