GRAND SLAM

Πέρασε και το εμπόδιο του Altmaier o Τσιτσιπάς

Έφτασε στη νίκη με 6-3, 6-2, 6-7 (2), 6-4

Σε ένα ματς που ξεκίνησε ιδανικά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς “έμπλεξε” έχοντας απέναντί του έναν διαφορετικό και πολύ ψυχωμένο Daniel Altmaier, τελικά όμως έδειξε χαρακτήρα και έκλεισε το παιχνίδι στα 4 σετ.

Ενώ προηγήθηκε με 2-0 σετ σε λιγότερο από μια ώρα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε σε περιπέτειες, βλέποντας και τον αντίπαλό του, Daniel Altmaier, να ανεβαίνει κατακόρυφα σε 3ο και 4ο σετ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ωστόσο έδειξε χαρακτήρα, έπαιξε ξανά το καλύτερό του τένις στο τέλος και έσωσε την κατάσταση, φτάνοντας στη νίκη με 6-3, 6-2, 6-7 (2), 6-4 και παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των “32” του Roland Garros.

Πιο αναλυτικά, ο Στέφανος έπαιξε πολύ σπουδαίο τένις στα πρώτα 2 σετ της αναμέτρησης, εξαφανίζοντας κυριολεκτικά από το τερέν τον ποιοτικό Γερμανό τενίστα. Μέσα σε 59 λεπτά απέκτησε το μεγάλο προβάδισμα με 6-3, 6-2 ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος δεν επέτρεψε ούτε ένα break point σ’ αυτά τα 2 σετ, είχε 27 winners με 9 μόλις αβίαστα λάθη και “έσπασε” 3 φορές τον αντίπαλό του!

Μια διακοπή 6 λεπτών περίπου, με τον Γερμανό να αποχωρεί για τα αποδυτήρια μετά το 2ο σετ, άλλαξε εντελώς την κατάσταση και ο Altmaier ήταν πολύ διαφορετικός παίκτης στο 3ο σετ, κάτι που επηρέασε και τον Στέφανο, που βρισκόταν πιο συχνά σε θέση πίεσης και αυτό τον ανάγκασε να υποπέσει και σε περισσότερα σφάλματα.

Σε ολόκληρο το 3ο σετ δεν βρήκε ούτε ένα break point o Στέφανος, που έσωσε πάντως και τα 2 break points που αντιμετώπισε, στα πρώτα games του σετ. Το πήγε στο tie-break, εκεί όμως έκανε πολλά λάθη και ο ανεβασμένος Γερμανός κυριάρχησε, για να επιβληθεί με 7-2.

Στη συνέχεια έκανε και πρώτος break στο 4ο σετ ο Altmaier, στο πρώτο και μοναδικό break του σε όλο το ματς, για να πάρει προβάδισμα με 4-3! Προηγήθηκε μέχρι και με 4-3, 30-0 ο Γερμανός, που δεν ήταν καθόλου μακριά από το 2-2 σετ.

Κάπου εκεί ο Στέφανος έδειξε ξανά το καλύτερό του πρόσωπο, όταν το είχε περισσότερο ανάγκη, για να καταφέρει να μπει ξανά στο game, να κάνει το break και τελικά να πάρει αυτό το σετ μέσα από τα χέρια του Altmaier, κατακτώντας 3 games στη σειρά (τα 2 με break).

Παρότι ανησύχησε αρκετούς και λίγο έλειψε να οδηγηθεί σε 5ο σετ από πολύ νωρίς στο τουρνουά, ο Στέφανος τελικά βρήκε τον τρόπο στο τέλος, να δείξει ποιο είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και να κλείσει με θετικές εντυπώσεις έναν ακόμα αγώνα στο Παρίσι.

Έκανε το καθήκον του και μπήκε στους “32” του Roland Garros ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος τώρα θα περιμένει την αναμέτρηση του Lorenzo Sonego με τον Zhizhen Zhang, για να μάθει ποιον θα αντιμετωπίσει στο επόμενο παιχνίδι του, την Παρασκευή (31/05).