Περίπατος Νάπολι με 4-0 στην έδρα της αήττητης Ουντινέζε

Η Νάπολι βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή της Serie A

Οι «παρτενοπέι» έκαναν… παρέλαση στην έδρα της αήττητης, μέχρι πρότινος, Ουντινέζε (0-4) και με το 4/4 βρίσκονται μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας.
Κάπως έτσι, άφησε πίσω της τις Ίντερ, Μίλαν (10 βαθμούς) αλλά και τις Ρόμα, Φιορεντίνα (9 βαθμούς), με τους «μπιανκονέρι» να μένουν στους 7 βαθμούς, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα φέτος.
H ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπήκε με τα… μπούνια στο ματς και το καθάρισε από το πρώτο μέρος. Ο Οσιμέν… έκλεψε πάνω στη γραμμή την γκολάρα με λόμπα του Ινσίνιε (24’) για το 1-0, με τους «παρτενοπέι» να βρίσκουν και δεύτερο τέρμα στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομερή κομπίνα σε φάουλ, ο Κουλιμπαλί σέρβιρε και ο Ραχμάνι σκόραρε από κοντά για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με τα στόπερ της Νάπολι να λειτουργούν σαν… μεσοεπιθετικοί.
Η Νάπολι μπήκε ανάλογα και στο δεύτερο μέρος, με τον Κουλιμπαλί να «ντύνεται» αυτός σκόρερ στο 52ο λεπτό από ασίστ του Φαμπιάν Ρουίθ για το 3-0, ενώ ο Λοσάνο στο 84’ με φοβερό πλασέ, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα… ξεχειλώνοντας το σκορ στο τελικό 4-0.