ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Πήρε ανέλπιστη νίκη στην κακή της ημέρα η Ελλάδα!

Η Ελλάδα παρέμεινε ζωντανή στο όνειρο της πρόκρισης, 0-2 τη Γεωργία στο Μπατούμι.

Η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σχιπ δεν ήταν καλή, αλλά βρήκε το γκολ που ξεκλείδωσε την Γεωργία με πέναλτι του Μπακασέτα στο 90’ και ο Πέλκας στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα για το τελικό 2-0, κρατώντας την Εθνική μας ομάδα ζωντανή για την κατάληψη μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων.

Κατέβασε σωστά την Εθνική, αλλά δεν διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι ο Φαν’τ Σχιπ στο δεύτερο μέρος αλλά τελικά… χαμογελάσαμε στο φινάλε με το πέναλτι-δώρο των Γεωργιανών!

Βαθμολογία

1. Ισπανία 13 (σε 6 αγώνες) Γκολ 13-5 (+8)
2. Σουηδία 12 (σε 5 αγώνες) Γκολ 10-3 (+7)
3. Ελλάδα 9 (σε 5 αγώνες) Γκολ 7-4 (+3)
4. Κόσοβο 4 (σε 6 αγώνες) Γκολ 3-12 (-9)
5. Γεωργία 1 (σε 6 αγώνες) Γκολ 2-10 (-8)

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε την Γεωργία ο Βίλι Σανιόλ. Στην εστία ο Λόρια, με τους Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκιορμπελίτζε στην άμυνα. Κανκάβα, Αμπουρτζάνια στα χαφ, με τους Λομπζανίτζε, Τσακβετάτζε, Κβαρατσκέλια στην μεσοεπιθετική γραμμή και ο Μικαουτάτζε σε ρόλο φορ.

Με 3-4-1-2 παρέταξε την Ελλάδα ο Τζον Φαν’τ Σχιπ. Ο Βλαχοδήμος στο τέρμα, με τους Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο, Τζαβέλλα στα στόπερ. Οι Ανδρούτσος, Τσιμίκας τα δύο φουλ-μπακ, με τους Μπουχαλάκη, Σιώπη στον άξονα. Ο Μπακασέτας σε ρόλο δεκαριού και οι Μασούρας, Παυλίδης το δίδυμο στην επίθεση.

Ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, με την Ελλάδα να αρχίζει σιγά-σιγά να παίρνει τον έλεγχο και να απειλεί. Η κομπίνα στο 11’ και το γύρισμα του Μασούρα δεν κατέληξε σε γκολ, αλλά ένα λεπτό αργότερα η Εθνική βρήκε δίχτυα με τον Ανδρούτσο να γυρίζει στον Παυλίδη για το 1-0. Παρόλα αυτά, το τσεκάρισμα του VAR έδειξε ότι η μπάλα πριν το γκολ είχε βγει εκτός τεσσάρων γραμμών και το τέρμα δεν μέτρησε σωστά. Ωστόσο, στο 24ο λεπτό το VAR δεν… παρενέβη όταν φάνηκε η μπάλα και ο Λόρια παρέα να περνάνε τη γραμμή του τέρματος από την κεφαλιά του Τζαβέλλα, στερώντας το προβάδισμα για την Ελλάδα.

Το ματς πήγαινε καλά για την Εθνική, αλλά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει μετά το μισάωρο και το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο Φαν’τ Σχιπ έβγαλε Παυλίδη και έβαλε Πέλκα, έκανε πιο… κοντό και ευέλικτο το σχήμα της γαλανόλευκης. Παρόλα αυτά, τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε ο Ολλανδός τεχνικός, αφού η Ελλάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει και να απειλήσει. Τα… κακά μαντάτα από τη Σουηδία που «ξεχείλωνε» το σκορ απέναντι στο Κόσοβο έρχονταν, με την πίεση να αυξανόταν για τους φιλοξενούμενους.

Τα νεύρα και οι κάρτες είχαν αντικαταστήσει τον καλό ρυθμό, γκολ δεν υπήρχε και όλα έδειχναν πως η Ελλάδα θα χάσει την ευκαιρία. Ένα πέναλτι-δώρο, που εξετάστηκε μέσω VAR, όμως έδωσε τη λύση για την Ελλάδα, με τον Μπακασέτα στο 90ο λεπτό να νικάει από τα 11 βήματα τον Λόρια για το 1-0 και να δίνει το σύνθημα για έντονους πανηγυρισμούς. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο Πέλκας να κάνει το κλέψιμο στο φινάλε, να βγει τετ-α-τετ και το σουτ του να κοντράρει, κρεμώντας τον αντίπαλο κίπερ για το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γεωργία(Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκιορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια (Νταβιτασβίλι 90’+2′), Λομπζανίτζε (Κβιλιτάγια 90+2′ ), Τσακβετάτζε (Κβίλια 60′ ), Κβαρατσκέλια, Μικαουτάτζε (Οκριασβίλι 60′).

Ελλάδα(Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Σιώπης (Μάνταλος 85′ ), Μπακασέτας, Μασούρας (Τζόλης 78′ ), Παυλίδης (Πέλκας 46′ ).