ΟΦΗ

Πήρε κομβική νίκη απέναντι στον Βόλο και… πιέζει για εξάδα ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ επιβίωσε στο θρίλερ του β’ ημιχρόνου παίρνοντας σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Βόλου.

Σε ένα ματς… θρίλερ στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να προστατέψει το προβάδισμα των δύο τερμάτων που είχε πάρει στο πρώτο 45λεπτο παίρνοντας σπουδαία νίκη με 2-1 επί του Βόλου για την 23η αγωνιστική της Super League 1.

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ ήταν αρκετά αποτελεσματικός σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς καταφέρνοντας με δύο γκολ των Βούρο και Toral να πάει με το υπέρ του 2-0 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος εμφανίστηκε καλύτερος καταφέρνοντας να μειώσει στο 51΄ με τον Fernandes, ενώ στη συνέχεια και μετά την αποβολή του Barientos στο 70΄ το ματς έγινε ροντέο! Ο ΟΦΗ έχασε σωρεία ευκαιριών με τον Kleyman να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να έχει απάντηση ακόμα και στο πέναλτι του Λάμπρου στο 87΄, ενώ ο Βόλος λίγο έλειψε στο τέλος να ισοφαρίσει αλλά ο Epassy δήλωσε «παρών» όταν έπρεπε.

Με αυτήν τη νίκη ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 7η θέση ισόβαθμος με τον Αστέρα Τρίπολης στην 6η, ο οποίος όμως έχει ματς λιγότερο. Στον αντίποδα ο Βόλος σήμερα έχασε πολύτιμο έδαφος για την εξάδα μένοντας στους 28 βαθμούς και την 9η θέση.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Νίκος Νιόπλιας «κατέβασε» τον ΟΦΗ σε διάταξη 4-3-3 με τον Epassy να επιστρέφει στα γκολπόστ και τους Μαρινάκη, Βούρο, Γιαννούλη, Μπαλογιάννη να απαρτίζουν την αμυντική τετράδα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Στον χώρο του κέντρου προτιμήθηκε ο De Guzman στο πλάι του Mellado, με τον Toral να αγωνίζεται πιο μπροστά έχοντας πιο ελεύθερο ρόλο. Ο Neira διατηρήθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Λάμπρου να βρίσκεται στα δεξιά και τον Durmishaj στην κορυφή.

Ο Κώστας Μπράτσος επέλεξε το 4-2-3-1 με τον Kleyman κάτω από τα δοκάρια και τους Ferrari, Gullen, Romero και Alho στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Τσοκάνης-Barientos, με τον Fernandes να αγωνίζεται σε ρόλο «δεκαριού». Στα εξτρέμ προτιμήθηκαν οι Reggatin και Soares, με τον Van Weert να είναι στην αιχμή του δόρατος.

Καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη τελική προσπάθεια στο 8΄ με το μακρινό σουτ του De Guzman να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Kleyman. Πιο κινητικός ο Βόλος έχοντας την κατοχή της μπάλας παρά την πρώτη απειλή από πλευράς γηπεδούχων.

Συμπληρώθηκαν 15 λεπτά αγώνα δίχως τη μεγάλη ευκαιρία για κάποια από τις δύο ομάδες παρά την καλή εικόνα αμφοτέρων στον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτη τελική προσπάθεια για τον Βόλο στο 17ο λεπτό με τη γυριστή κεφαλιά του Van Weert να μην ανησυχεί τον Epassy, με τον Καμερουνέζο να μπλοκάρει τη μπάλα.

Γκολ για τον ΟΦΗ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βούρο να προλαβαίνει την έξοδο του Kleyman και να παίρνει την κεφαλιά σε κενή εστία για το 1-0 του ΟΦΗ! Η φάση πέρασε από το… μάτι του VAR για πιθανό οφσάιντ στον αρχηγό του ΟΦΗ αλλά δε βρέθηκε τίποτα αντικανονικό με τον Παπαδόπουλο να δείχνει σέντρα.

Πιέζει ο Βόλος μετά το 1-0 προσπαθώντας να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια κυρίως από την πλευρά του Μπαλογιάννη, με τον Epassy να μην δυσκολεύεται  μέχρι στιγμής να εξουδετερώσει τα 2-3 επικίνδυνα γυρίσματα των φιλοξενούμενων από την δεξιά πλευρά.

Νέα απειλή από πλευράς Βόλου στο 30΄ με την κεφαλιά του Van Weert να εξουδετερώνεται με διπλή προσπάθεια από τον Epassy. Έχει ανεβάσει τον ρυθμό του ο Βόλος την ίδια ώρα που ο ΟΦΗ δεν μπορούσε να κρατήσει τη μπάλα στα πόδια του κάνοντας αρκετά λάθη στον χώρο του κέντρου.

Δεύτερο γκολ για τον ΟΦΗ στο 33΄ με πολύ όμορφη συνεργασία και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας με τελικό αποδέκτη τον Toral ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Kleyman για το 2-0 των γηπεδούχων. Πολύ πιο κυνικός σήμερα ο ΟΦΗ σε έναν αρκετά κρίσιμο αγώνα για την εξάδα και απέναντι σε έναν αντίπαλο που διεκδικεί επίσης την είσοδό του στα play-offs.

Κυρίαρχοι στο κέντρο οι Κρητικοί με τους Neira και Toral να βρίσκονται σε φοβερή μέρα έχοντας συμμετοχή σε όλες τις φάσεις των γηπεδούχων, ενώ σταθερός στα μετόπισθεν κλέβοντας σε αρκετές περιπτώσεις τη μπάλα ήταν για ακόμα ένα ματς στο πρώτο μέρος ο Mellado.

Δοκάρι για τον ΟΦΗ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Λάμπρου να εκτελεί το φάουλ και τη μπάλα να περνάει από όλους καταλήγοντας στο δεξί κάθετο δοκάρι του Kleyman, μια φάση η οποία ουσιαστικά είναι ως μη γενόμενη καθώς παίκτης του ΟΦΗ έκανε κίνηση προς τη μπάλα ενώ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ!

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος μπήκε δυνατά για να πετύχει το γρήγορο γκολ με το οποίο θα έμπαινε ξανά στο παιχνίδι. Σουτ εκτός στόχο για τον Βόλο στο 50΄ σε τελική προσπάθεια του Fernandes μετά από κλέψιμο της μπάλα από τον Van Weert.

Γκολ για τον Βόλο στο 51΄ με τον Fernandes να κάνει το σουτ και να μειώνει σε 2-1 μετά από κόντρα πάνω στον Γιαννούλη. Φαινόταν ότι ερχόταν το γκολ για τον Βόλο που ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, έχοντας φυσικά και την τύχη με το μέρος του στη φάση του γκολ. Ο Βόλος έχει κλείσει τον ΟΦΗ στα καρέ του ψάχνοντας την ισοφάριση, με τους παίκτες του Νίκο Νιόπλια να αδυνατούν να κρατήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους.

Συρτό σουτ του Neira στο 58ο λεπτό με τον Kleyman να μην ανησυχεί και να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Πρώτη τελική προσπάθεια για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο στην προσπάθειά του να ισορροπήσει το ματς μετά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα μόνο ο Κώστας Μπράτσος είχε προβεί σε αλλαγές καθώς έριξε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου των Νίνη, αλλαγή που του βγήκε στο 100%, ενώ στο 61΄ πέρασε και τον Correa στη θέση του αρνητικού σήμερα Regattin. Πιο επιθετικός ο Βόλος μετά τις αλλαγές, με τον προπονητή των φιλοξενούμενων να φρεσκάρει το κέντρο του.

Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 65΄με τον Toral να κάνει εκπληκτική ατομική ενέργεια, στη συνέχεια να αλλάζει τη μπάλα με τον Neira αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Kleyman. Δευτερόλεπτα λεπτά ο ΟΦΗ είχε μία ακόμα καλή στιγμή με το σουτ του De Guzman να μπλοκάρεται από τον Kleyman.

Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ στο 68ο λεπτό του αγώνα με τον Gallegos να μπαίνει στη θέση του Toral και τον Phelyppe περνάει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Durmishaj.

Με δέκα παίκτες έμεινε ο Βόλος στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Παπαδόπουλο να δείχνει την δεύτερη κίτρινη στον Barientos μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Mellado. Γρήγορα αλλαγή από την πλευρά των φιλοξενούμενων με τον Bartolo να μπαίνει στη θέση του Gullen.

Νέα αλλαγή, αυτήν τη φορά από πλευράς ΟΦΗ με τον Στάικο να παίρνει τη θέση του De Guzman, την ώρα που ο Βόλος έχει φάουλ σε καλή θέση για επικίνδυνο γέμισμα.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο στο 77΄ με τον Νίνη να κάνει το επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά, με δύο παίκτες του Βόλου να βρίσκονται στην πορεία της μπάλας αλλά να μη μπορούν να την στείλουν στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι ακόμα και με παίκτη λιγότερο συνεχίζουν να είναι πιο κινητικοί και να απειλούν τον ΟΦΗ.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 80΄ με την απευθείας εκτέλεση του Gallegos να βρίσκει ελάχιστα στο τοίχος κάνοντας τη δουλειά του Kleyman ακόμα πιο δύσκολη, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων επέδειξε γρήγορα αντανακλαστικά απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Τελευταίο δεκάλεπτο δίχως τις καθυστερήσεις στο ματς με τον ΟΦΗ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-1. Νέα σημαντική στιγμή για τους γηπεδούχους με το σουτ του Neira να εξουδετερώνεται από τον Kleyman. Κρατάει στο ματς την ομάδα του παρά τις πολλές καλές στιγμές των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά ο Kleyman.

Τρομερό σουτ του Neira στο 82΄ με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βόλου. Άτυχος ο ΟΦΗ στη συγκεκριμένη φάση με το 2-1 να παραμένει.

Πέναλτι για τον ΟΦΗ στο 85΄για χέρι του Ferrari εντός περιοχής, στη συνέχεια της φάση ο ΟΦΗ σκόραρε αλλά ο Παπαδόπουλος δε μέτρησε το γκολ δείχνοντας την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάμπρου με τον Kleyman να αποκρούει κρατώντας στο ματς τον Βόλο. Απίστευτα πράγματα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης!

Νέα απειλή για τον ΟΦΗ στο 88΄ με τον Kleyman να έχει και τώρα απάντηση! Αν πάρει κάτι από το συγκεκριμένο ματς ο Βόλος θα το χρωστάει στον γκολκίπερ του που κάνει φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά την αποβολή του Barientos.

Αλλαγές για τον ΟΦΗ στο 89΄ με τους Λάμπρου και Neira να κάνουν άκρη για να μπουν στο γήπεδο οι Μπουζούκης και Weiss. Ντεμπούτο με τη φανέλα του ΟΦΗ για τον Γιάννη Μπουζούκη με τρία λεπτά καθυστερήσεων να απομένουν.

Μεγάλη απόκρουση του Epassy στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με την οποία κρατάει το 2-1 για τον ΟΦΗ! Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα με τον ΟΦΗ να επικρατεί 2-1 σε ένα ματς… θρίλερ στο δεύτερο μέρος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Mellado, De Guzman, Toral, Neira, Λάμπρου(89΄Μπουζούκης), Durmishaj

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Kleyman, Romero, Alho, Gullen, Soares(46΄Νίνης), Ferrari, Τσοκάνης, Fernandes, Barientos, Regattin(61΄Correa), Van Weert