Πήρε προβάδισμα ο ΠΑΟΚ νικώντας τον Προμηθέα 78-75

Προβάδισμα για τα ημιτελικά πήρε ο ΠΑΟΚ!

Ο «δικέφαλος του βορρά» μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στην τέταρτη περίοδο και παρά το μεγάλο comeback του Προμηθέα, νίκησε 78-75, για το 1-0 στη σειρά των playoffs της Basket League.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με σερί 13-0, ανατρέποντας το -3 και πηγαίνοντας στο +10 (71-61), στο 37’. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί απάντησαν με μεγάλα τρίποντα έφεραν το ματς στον πόντο (76-75), στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ωστόσο, ένα μοιραίο λάθος του Τόμασον και δύο βολές του Φράνκε στα 6,8’’ πριν τη λήξη, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τρομερή εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ έκανε ο Σαλούστρος με 18 πόντους και 14 ριμπάουντ, με τον Φράνκε να προσθέτει άλλους 18π.

Από τον Προμηθέα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κόντιτ και Τόμασον με 14π. και 13π. αντίστοιχα.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες (6-7) στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +6 (17-11), με τον Τσαϊρέλη να διαμορφώνει το 17-13 της πρώτης περιόδου.

Με σερί 5-0 μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, για το +9 (22-13) και με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, έφτασαν στο +10 (31-21), στο 16’. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε από Κάουαν και Κόντιτ, μειώνοντας στο -6 (34-28), με τη διαφορά αυτή να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-32).

ΠΑΟΚ-Προμηθέας Πάτρας 78-75

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Σαλούστρο και Φράνκε να διατηρούν τον ΠΑΟΚ στο +9 (53-44), μέχρι το 24’. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της Πάτρας, καθώς με μπροστάρηδες τους Τόμασον και Κουλμπόκα έκανε την ανατροπή και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +3 (58-61).

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαλούστρο έκαναν σερί 13-0, για το +10 (71-61), μέχρι το 37’. Ο Προμηθέας απάντησε με άμυνες και τρίποντα από Τόμασον και Γκίκα, πλησιάζοντας στο -3 (75-72), στα 44,9’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν 1/2 βολές του Μαργαρίτη και ένα τρίποντο του Κάουαν (76-75), στα 30’’. Στη συνέχεια, έκανε λάθος ο Τσιακμάς και στο… καπάκι ο Τόμασον. Στα 6,8’’ ο Φράνκε είχε 2/2 από τη γραμμή και με τον Κάουαν να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, ο ΠΑΟΚ νίκησε 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 38-32, 58-61, 78-75