ΟΦΗ

Πήρε ψυχωμένο βαθμό… εξάδας στο Περιστέρι!

Αν και βρέθηκε με 2-0 πίσω στο σκορ, ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει βαθμό στην κακή του ημέρα στο Περιστέρι.

Σε ένα ματς που ο ΟΦΗ ήταν κάκιστος για εξήντα λεπτά βρισκόμενος με 2-0 πίσω στο σκορ, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κατάφερε να ισοφαρίσει μέσα σε ένα εικοσάλεπτο, ενώ στο τέλος άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων βρισκόμενη με εννέα παίκτες στο γήπεδο.

Για εξήντα λεπτά η απουσία των Mellado και Neira ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με τον Ατρόμητο να είναι ανώτερος σε όλα τα επίπεδα καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια βρισκόμενος 2-0 μπροστά στο σκορ μετά τα γκολ των Muniz και Alibek.

Στην επανάληψη ο Νίκος Νιόπλιας επέστρεψε στο 4-3-3 με τον ΟΦΗ να ανεβάζει στροφές από το 60΄ και αφού τον έχει κρατήσει στο ματς ο τερματοφύλακάς του. Ο Λάμπρου εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γιαννιώτη και μείωσε σε 2-1 στο 59΄, ενώ ο Phellype δε λάθεψε από τα ένδεκα βήματα στο 68΄ ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Δέκα λεπτά αργότερα οι Κρητικοί έμειναν με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο λόγω αποβολής του Στάικου, ενώ στο 85΄ οι ισορροπίες έμελλε να αλλάξουν και πάλι καθώς ο Toral αποχώρησε τραυματίας με τον Νίκο Νιόπλια να έχει πραγματοποιήσει ήδη τις πέντε αλλαγές του. Ο ΟΦΗ κατάφερε να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά παίρνοντας έναν πολύτιμο βαθμό για την είσοδό του στην εξάδα.

Πλέον η ομάδα του Νίκου Νιόπλια βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 33 βαθμούς, ενώ ο Ατρόμητος περιορίστηκε στους 14 βαθμούς παραμένοντας στην προτελευταία θέση του πρωταθλήματος.

Στο μυαλό του κόουτς

Με αρκετές αλλαγές παρέταξε την ομάδα του κόντρα στον Ατρόμητο ο Νίκος Νιόπλιας με διάταξη 5-4-1 μετά από αρκετό καιρό! Φανέλα βασικού στην κορυφή της επίθεσης για τον ΟΦΗ πήρε ο Phellype, με τους Λάμπρου και Toral να τοποθετούνται στα «φτερά». Στη μεσαία γραμμή και μετά την απώλεια λόγω καρτών των Mellado και Neira, επιλέχθηκαν οι De Guzman και Gallegos, με την αμυντική πεντάδα να αποτελείται από τους Weiss, Πασαλίδη, Βούρο, Γιαννούλη και Μπαλογιάννη (δεξιά προς αριστερά), ενώ στο τέρμα παρέμεινε ο Epassy.

Ο τεχνικός Κόλμαν προτίμησε στο τέρμα τον Γιαννιώτη μετά την πολύ καλή του εμφάνιση στην Τούμπα, ενώ στην τετράδα της άμυνας προτιμήθηκαν από δεξιά προς τα αριστερά οι Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης και Τζοβάρα. Στη μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Erlingmark, Χαρίσης και μπροστά τους οι Muniz, Rotariu, Alibek με τον Κουλούρη στην κορυφή.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά τις αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο.

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 10΄ στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα στο ματς με τον Κουλούρη να πλασάρει από θέση τετ-α-τετ αλλά τον Epassy να έχει απάντηση, ενώ στην εξέλιξη της φάση δευτερόλεπτα αργότερα σε νέο σουτ του Rotariu ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ μπλόκαρε τη μπάλα.

Ακίνδυνος επιθετικά ο ΟΦΗ στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, με τον Ατρόμητο να έχει ανεβάσει την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά και τον ΟΦΗ να μη μπορεί να ακολουθήσει.

Γκολ για τον Ατρόμητο στο 15΄ με τον Muniz να κάνει εκπληκτική ατομική ενέργεια μετά από αρκετά λάθη της άμυνας του ΟΦΗ, προσπέρασε δύο άτομα και πλάσαρε στην απέναντι γωνία κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο!

Πρώτη ευκαιρία από πλευράς ΟΦΗ στο ματς με τον Phellype να κάνει δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Γιαννιώτη να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ στο 23΄ με τον De Guzman να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και τον Στάικο να παίρνει τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο.

Κάτι παραπάνω από εμφανείς οι απουσίες των Neira και Mellado, με τον ΟΦΗ να είναι ασύνδετος και τον Ατρόμητο να επικρατεί κατά κράτος στο κέντρο έχοντας στην ουσία κόψει στα δύο την ομάδα του Νίκου Νιόπλια.

Πιο δημιουργικός ο ΟΦΗ από το 30΄ και μετά έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας τον Ατρόμητο, ο οποίος προστατεύει το 1-0 προσπαθώντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Μεγάλο λάθος στην άμυνα του ο ΟΦΗ με τον Βούρο να διώχνει πάνω στον Πασαλίδη στο 36΄και τον Alibek να παίρνει το… ριμπάουντ κάνοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους. Αποκαρδιωτικός ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο με το όμορφο από τεχνικής άποψης σουτ του Rotariu να περνάει λίγο άουτ στο 41ο λεπτό της αναμέτρησης. Τα λάθη από πλευράς ΟΦΗ συνεχίζονται, σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και στο αμυντικό τρίτο του γηπέδου με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρίσκονται με μόλις μία πάσα σε θέση βολής.

Αλλαγή για τον ΟΦΗ στην ανάπαυλα, η οποία φέρνει και αλλαγή στη διάταξη της ομάδας, με τον Durmishaj να παίρνει τη θέση του Πασαλίδη και τον Νίκο Νιόπλια να γυρνάει το σύστημα σε 4-3-3.

Μπορεί ο τεχνικός του ΟΦΗ να άλλαξε πρόσωπα και διάταξη, η εικόνα της ομάδας του όμως δεν άλλαξε με τον Ατρόμητο να έχει σπουδαία ευκαιρία στο 47΄ με τον Rotariu να πλασάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Epassy απομάκρυνε τον κίνδυνο για τους Κρητικούς.

Συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα στο Περιστέρι με τον ΟΦΗ να μην έχει απειλήσει στο δεύτερο μέρος και τον Ατρόμητο να εξακολουθεί να είναι επικίνδυνος στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Γκολ για τον ΟΦΗ στο 59΄ με τον Λάμπρου να επωφελείται από τη λάθος έξοδο του Γιαννιώτη και να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 2-1 των φιλοξενούμενων! Ο ΟΦΗ καταφέρνει να μειώσει το σκορ στην πρώτη του ουσιαστική απειλή στο δεύτερο μέρος και μετά από λάθος στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων.

Έχει ανεβάσει στροφές μετά το 2-1 ο ΟΦΗ, ένα γκολ το οποίο έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Νίκου Νιόπλια και πλέον κυνηγάει την ισοφάριση.

Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο στο 64΄ με τον Alibek να παραχωρεί τη θέση του στον Κλωναρίδη. Φρεσκάρει τη δεξιά πλευρά της επίθεσής του ο Κόλμαν.

Πέναλτι για τον ΟΦΗ στο 68΄ για χέρι εντός περιοχής του Erlingmark. Ο Phellype ισοφάρισε σε 2-2 από τα ένδεκα βήματα πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του με τη φανέλα του.  Στο μεταξύ Τσιλιανίδης και Μαρινάκης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για τον ΟΦΗ με τους Λάμπρου και Weiss να περνάνε εκτός.

Αφυπνίστηκε ο ΟΦΗ, από το 60΄ και μετά πιέζει διαρκώς τον αντίπαλό του καταφέρνοντας να ισοφαρίσει γρήγορα σε 2-2 από φάσεις τις οποίες κέρδισε λόγω της αυξημένης πίεσης που άσκησε στους γηπεδούχους. Την ίδια ώρα ο Ατρόμητος αδυνατεί να απειλήσει έχοντας τελευταία τελική προσπάθεια στο 47΄ με το σουτ του Rotariu.

Ευκαιρία μετά από ώρα για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη να μη μπορεί να βρει εστία στο 76΄.

Με δέκα παίκτες έμεινε ο ΟΦΗ στο 78ο λεπτό μετά από λάθος εκτίμηση και άτσαλο μαρκάρισμα του Στάικου, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του Γκορτσίλα. Αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια στο 81΄με τον Selimovic να παίρνει τη θέση του Phellype. Απόρροια της κόκκινης η συγκεκριμένη κίνηση από τον τεχνικό του ΟΦΗ.

Σειρά των γηπεδούχων για αλλαγή με τον Nabi να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Rotariu.

Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα χωρίς τις καθυστερήσεις ο ΟΦΗ αναγκάστηκε να παίξει με εννέα παίκτες με τον Toral να είναι τραυματίας και να μην μπορεί να συνεχίσει, ενώ ο Νιόπλιας έχει κάνει ήδη τις πέντε αλλαγές που δικαιούται.

Ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο 88΄ με τον Κουλούρη να παίρνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Epassy να μπλοκάρει έχοντας καλή τοποθέτηση στη φάση.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ματς με τον Ατρόμητο να πολιορκεί την εστία του ΟΦΗ.

Γκολ για τον Ατρόμητο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κουλούρη να προλαβαίνει τον Epassy αλλά το τέρμα ακυρώνεται καθώς ο επιθετικός του Ατρομήτου έχει κάνει φάουλ στον Μαρινάκη προκειμένου να φτάσει πρώτος στη μπάλα.

Ζητάει πέναλτι ο Ατρόμητος στο 95ο λεπτό του ματς για χέρι στον Selimovic με τον Γκορτσίλα να δείχνει παίζεται. Σωστή η απόφαση του διαιτητή με ένα λεπτό να απομένει.

Τέλος αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων και να παίρνει έναν ψυχωμένο βαθμό στο Περιστέρι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Weiss, Πασαλίδης(46΄Durmishaj), Βούρος, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Gallegos, De Guzman, Λάμπρου, Toral, Phellype

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Τζοβάρας(68΄Castellano), Erlingmark, Χαρίσης(68΄Denic), Muniz, Rotariu(83΄Nabi), Alibek(64΄Κλωναρίδης), Κουλούρης