ΟΦΗ

Πλήρωσε την απόδοσή του στο πρώτο μέρος γνωρίζοντας ήττα από τον Ιωνικό

Ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να ανατρέψει τα γκολ που δέχτηκε στο κακό του διάστημα γνωρίζοντας ήττα με 2-3 από τον Ιωνικό.

Ο ΟΦΗ δεν εμφανίστηκε στο πρώτο μέρος, ενώ δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 3-0 στο δεύτερο μέρος, γνωρίζοντας ήττα με 2-3 από τον Ιωνικό στην πρώτη αγωνιστική των Play outs της Super League 1.

Το πρώτο 45λεπτό ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Νίκου Νιόπλια, με τον Ιωνικό να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και με τους Lenis-Μύγα να μετατρέπουν σε γκολ τις τροφοδοτήσεις του Aosman, πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 44ο λεπτό η βολίδα του Dalcio ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Phellype με γυριστή κεφαλιά μείωσε για τον ΟΦΗ σε 1-3.

Η εικόνα του ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετική με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να παίζει το ποδόσφαιρο που μας είχε συνηθίσει στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Η μείωση του σκορ σε 2-3 δεν άργησε να έρθει με τον Durmishaj να βρίσκει δίχτυα στο 57΄. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, με τον Διαμαντή να έχει ίσως τις πιο κλασικές αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Το 2-3 έμεινε μέχρι τέλους με τον ΟΦΗ να πληρώνει την εικόνα του πρώτου μέρους και να γνωρίζει απρόσμενη ήττα από τον Ιωνικό στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Στο μυαλό του κόουτς

Δίχως ιδιαίτερες εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα του ΟΦΗ με τον Νίκο Νιόπλια να κρατάει κάτω από την εστία τον Epasy και την αμυντική τετράδα να απαρτίζουν από αριστερά προς δεξιά οι Μαρινάκης, Βούρος, Selimovic και Μπαλογιάννης. Στη μεσαία γραμμή η τριπλέτα Mellado-De Guzman-Neira διατηρήθηκε, με τους Λάμπρου και Durmishaj στα… φτερά, με τον Phellype στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Ιωνικό ο Δημήτριος Σπανός έμεινε στο αγαπημένο του 5-3-2 με τον Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια και τους Μύγα, Romao, Chygrynskiy, Sanchez και Βαλεριάνο στην αμυντική πεντάδα. Στη μεσαία γραμμή επιλέχθηκαν οι Canas, Dalcio και Aosman σε πιο ελεύθερο ρόλο, με τους Lenis και Thuram να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Πρώτη καλή στιγμή για τον Ιωνικό στο ματς στο 5΄ με τον Lenis να κάνει την παράλληλη μπαλιά και τον Aosman να σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Epassy. Δευτερόλεπτα αργότερα οι Νικαιώτες είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Neira να κάνει λάθος γύρισμα προς την εστία του Epassy, τον Thuram να αποφεύγει τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, αλλά ο Βούρος απομάκρυνε το πλασέ του Βραζιλιάνου πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Μονόλογος του Ιωνικού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΟΦΗ να υποπίπτει σε αρκετά αβίαστα λάθη.

Γκολ για τον Ιωνικό στο 11΄ με τον Romao να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Aosman, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 0-1 των Νικαιωτών.

Συνεχίζονται τα λάθη από πλευράς ΟΦΗ, με τον Ιωνικό να βρίσκεται σε πολλές περιπτώσεις σε θέση βολής μετά από 1-2 γρήγορες εναλλαγές της μπάλας στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Υπό έντονες αποδοκιμασίες από τον κόσμο του ΟΦΗ ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ ψάχνοντας την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο ματς.

Σημαντική στιγμή για τον Ιωνικό με τον Lenis να βγαίνει τετ-α-τετ, αλλά στην προσπάθειά του να περάσει και τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ο Epassy έδειξε σπουδαία αντανακλαστικά σταματώντας την προσπάθεια του ποδοσφαιριστή του Ιωνικού.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 22΄ με το διαγώνιο σουτ του Durmishaj να εξουδετερώνεται από τον Χουτεσιώτη, ενώ στη συνέχεια ο Phellype επιχείρησε το μακρινό σουτ, με τον τερματοφύλακα του Ιωνικού να μπλοκάρει τη μπάλα.

Νέα ευκαιρία για τον Ιωνικό στο 24΄, με τον Lenis να βρίσκεται για μια ακόμα φορά απέναντι από τον Epassy, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα να αποκρούει και πάλι! Το μεγαλύτερο πρόβλημα του ΟΦΗ εντοπίζεται στην αριστερή πλευρά της άμυνας του, με τον Lenis να κάνει ό,τι θέλει τους Selimovic και Μπαλογιάννη. Αρκετά ψηλά η αμυντική γραμμή του ΟΦΗ, με αποτέλεσμα ο Aosman να βρίσκει πολλές φορές τον γρήγορο Lenis στην πλάτη της άμυνας.

Κάθε επίθεση του Ιωνικού καταλήγει σε τελική προσπάθεια, τελευταία εξ αυτών το σουτ του Μύγα εντός μεγάλης περιοχής στο 32΄, με τον Epassy να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Μακράν η χειρότερη φετινή εμφάνιση του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα. Μέχρι τώρα η ομάδα που θέλει περισσότερο τη νίκη το δείχνει και στο γήπεδο.

Γκολ για τον Ιωνικό στο 39΄ με τον Μύγα να κάνει το σουτ από τα δεξιά στην κλειστή γωνία του Epassy διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν την ανάπαυλα. Εφιαλτικό πρώτο μέρος για τον ΟΦΗ και ίσως το καλύτερο 45λεπτο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα για τον Ιωνικό.

Απίστευτα σκηνικά στο Ηράκλειο με τον Ιωνικό να κάνει το 0-3 με τον Dalcio να πιάνει ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του Epassy στο 44ο λεπτό του αγώνα.

Γκολ για τον ΟΦΗ δευτερόλεπτα μετά το 0-3 του Ιωνικού, με τον Phellype να πιάνει την κοντινή γυριστή κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 1-3, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Αρκετές και δικαιολογημένες οι αποδοκιμασίες από τους φίλους του ΟΦΗ για την εικόνα της ομάδας μετά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Διαμαντόπουλου στο πρώτο ημίχρονο.

Διπλή αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον έμπειρο τεχνικό να περνάει στο ματς τους Γιαννούλη και Διαμαντή στις θέσεις των Selimovic και Λάμπρου αντίστοιχα. Με τριάδα στην άμυνα πλέον οι γηπεδούχοι.

Αρκετά πιο κινητικός στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο ΟΦΗ, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ιωνικό να προστατεύει το μεγάλο προβάδισμα που κέρδισε άξια στο πρώτο μέρος.

Γκολ ο ΟΦΗ που μειώνει σε 2-3 στο 57΄ με τον Durmishaj να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην άμυνα του Ιωνικού και με κοντινό σουτ να νικάει τον Χουτεσιώτη. Πολύ καλύτερος ο ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος μετά τις αλλαγές του Νιόπλια και τις… φωνές στο ημίχρονο.

Πολιορκεί την εστία του Ιωνικού του ΟΦΗ, με τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης. Καμία σχέση η εικόνα των Κρητικών με αυτή του πρώτου ημιχρόνου.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 62΄ με το μακρινό σουτ του Durmishaj να περνάει εκατοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Πρώτη αλλαγή από πλευράς Ιωνικού με τον Δημήτρη Σπανό να περνάει στο ματς τον Κιάκο στη θέση του Aosman.

Αλλαγές και για τον ΟΦΗ με τον Μπουζούκη να παίρνει τη θέση του De Guzman και τον Τσιλιανίδη να περνάει στο γήπεδο αντί του Μαρινάκη.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία μετά από ώρα για τον Ιωνικό στο 71΄ με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν γρήγορα στην αντεπίθεση και τον Κιάκο να επιχειρεί το πλάγιο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Epassy.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 75ο λεπτό με τον Διαμαντή να μη μπορεί να βρει τη μπάλα βρισκόμενος ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής του Ιωνικού μετά από «γλυκιά» σέντρα του Mellado.

Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, αναγκαστική αυτήν τη φορά, με τον Van Duinen να παίρνει τη θέση του τραυματία Durmishaj.

Νέα αλλαγή για τον Ιωνικό στο 78΄ με τον Thuram να φεύγει εκτός και τον Μάντζη να παίρνει τη θέση του.

Περάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα χωρίς τις καθυστερήσεις με τον ΟΦΗ να συνεχίζει την πίεση προκειμένου να βρει γκολ ισοφάρισης.  Ημιτελείς οι τελευταίες προσπάθειες από πλευράς γηπεδούχων, με τον Ιωνικό να «παγώνει» τον χρόνο όποτε χρειαζόταν.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 84΄με τον Διαμαντή να βρίσκεται για δεύτερη φορά μόνος στην αντίπαλη περιοχή, ο Neira τον βρήκε στο πίσω δοκάρι αλλά η κεφαλιά του Έλληνα κεντρικού αμυντικού του ΟΦΗ δε βρήκε στόχο. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν νέα σπουδαία στιγμή με τον Phellype να μη μπορεί να νικήσει εξ επαφής τον Χουτεσιώτη.

Τελευταία αλλαγή για τον Ιωνικό με τον Μάναλη να παίρνει τη θέση του Lenis με τη συμπλήρωση του 90λέπτου στο ματς. Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

Τίποτα το ιδιαίτερο στον έξτρα χρόνο με τον ΟΦΗ να πληρώνει την εικόνα του στο πρώτο μέρος γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 2-3 από τον Ιωνικό

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Epassy, Μαρινάκης(69΄Τσιλιανίδης), Βούρος, Selimovic(Γιαννούλης 46΄), Μπαλογιάννης, Mellado, De Guzman(Μπουζούκης 69΄), Neira, Λάμπρου(Διαμαντής 46΄), Durmishaj, Phellype

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Romao, Chygrynskiy, Sanchez, Βαλεριάνος, Canas, Dalcio, Aosman(Κιάκος 69΄), Lenis, Thuram(78΄Μάντζης)