ΟΦΗ

Προηγήθηκε δύο φορές ο ΟΦΗ, αλλά η Λαμία «απάντησε»

Ντίκο και Γκαγιέγκος τα δύο γκολ του ΟΦΗ

Συναρπαστικό παιχνίδι στο «Αθανάσιος Διάκος» ανάμεσα στη Λαμία και τον ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να προηγούνται δύο φορές και τους γηπεδούχους να βρίσκουν ισάριθμες «απαντήσεις» για το τελικό 2-2, στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Μετά από ένα… ήρεμο πρώτο 25λεπτο, ο Ντίκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσιλούλη να ισοφαρίζει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πριν ο Γκαγιέγος δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 74′ με αυτογκόλ του Καρώ.

Έτσι, η Λαμία έφτασε τους 5 βαθμούς, έχοντας μόλις μία ήττα έως τώρα στο πρωτάθλημα, αυτή κόντρα στον Ολυμπιακό, ενώ ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 7, έχοντας επίσης μόνο μία ήττα, στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης.

Στο μυαλό των κόουτς

Ο Λεωνίδας Βόκολος άλλαξε σύστημα παρατάσσοντας την ομάδα του με 3-5-2, χωρίς να έχει διαθέσιμους τους Τζανδάρη, Κυριάκο Παπαδόπουλο και Γιαννούτσο. Ο Κοσέλεφ ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Πάβλοβετς, Τζανετόπουλο και Κορνέζο τριάδα στόπερ. Ο Σιμόν στο δεξί άκρο, ο Σαραμαντάς στο αριστερό, με τους Στάνκο και Νούνιες στα χαφ και τον Σλίβκα σε πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους και πίσω από τους Τσιλούλη και Καρλίτος.

Με το ίδιο σύστημα παρέταξε και τον ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας, ο οποίος δεν μπορούσε να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Χριστογεώργου, Ριέρα και Μοσκέρα. Ο Σωτηρίου ξεκίνησε ως τερματοφύλακας, με τους Βούρο, Πασαλίδη και Καρώ μπροστά του. Ο Λάρσον ξεκίνησε στη δεξιά πλευρά, ο Θοράρινσον αριστερά, με τους Μεγιάδο, Γκαγιέγος και Μπάκιτς ως τριάδα στα χαφ, ενώ οι Ντίκο και Τοράλ αποτέλεσαν το επιθετικό δίδυμο για τους Κρητικούς.

Ισορροπημένη στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τον ΟΦΗ να δημιουργεί την πρώτη τελική προσπάθεια στο 6’ και τον Κοσέλε να μπλοκάρει εύκολα το μακρινό σουτ του Μπάκιτς. Η Λαμία πήρε την πρωτοβουλία και απείλησε για πρώτη φορά τον Σωτηρίου στο 21’, μετά από σέντρα του Σαραμαντά και άστοχη κεφαλιά του Σλίβκα.

Ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα στο 26’, όταν μετά από μια βαθιά μπαλιά του Μεγιάδο και ασυνεννοησία του Πάβλοβετς με τον Κοσέλεφ, ο Ντίκο «τρύπωσε» ανάμεσά τους και εκμεταλλεύτηκε την περίσταση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με προβολή! Στο 30’ ο σκόρερ έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, αλλά αυτή τη φορά το τελείωμα του πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια η Λαμία, ανέβασε στροφές και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 37’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρλίτος, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Τσιλούλης δεν πρόλαβε να κάνει επαφή για να σκοράρει προ κενής εστίας. Στο 40’ ο ΟΦΗ «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, με τον Κοσέλεφ να βγαίνει νικητής σε τετ-α-τετ με τον Τοράλ, σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του Κορνέζου. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σαραμαντάς προσγειώθηκε πολύ άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και τραυματίστηκε στο γόνατό του, μην μπορώντας να συνεχίσει.

Ο Λεωνίδας Βόκολος έκανε δύο αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου μέρους, περνώντας τους Τόσιτς και Βασιλαντωνόπουλο αντί των Σαραμαντά και Πάβλοβετς, αλλάζοντας παράλληλα και την διάταξη της ομάδας του. Η Λαμία ευτύχησε να ισοφαρίσει με την πρώτη φάση που δημιούργησε μετά την επιστροφή της από τα αποδυτήρια, με τον Καρλίτος να βρίσκει χώρο και να βγάζει ιδανική κάθετη πάσα στον Τσιλούλη, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά σε τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου για το 1-1!

Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 66’, όταν μετά από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας, ο Γκαγιέγος βρήκε χώρο και σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Κορνέζο πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Ωστόσο, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόνο 8 λεπτά, αφού στο 74′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τόσιτς, ο Καρώ δεν αντέδρασε σωστά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά για το τελικό 2-2. Στο 82′ ο Νέιρα έκανε όμορφη ατομική προσπάθεια και πάτησε περιοχή, αλλά το πλασέ του κόντραρε στο σώμα του Κορνέζου, ενώ οι Κρητική έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη στο 90’+7′, όταν μετά από σέντρα του Φελίπε, ο Νέιρα σούταρε στην κίνηση αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

MVP: Ο Γκαγιέγος ξεχώρισε για τον ΟΦΗ, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Σκόραρε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 67, με όμορφη προσπάθεια και σουτ στη δεξιά γωνία του Κοσέλεφ.

Η σφυρίχτρα: Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Φωτιά, ο οποίος μέτρησε τα δύο πρώτα γκολ της αναμέτρησης μετά από εισήγηση των VAR. Είχε τον έλεγχο του αγώνα και μπορούμε να πούμε ότι ανταποκρίθηκε.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Βόκολος, 3-5-2): Κοσέλεφ – Τζανετόπουλος, Κορνέζος (90’+3′ Σαντάνα), Πάβλοβετς (46’ Βασιλαντωνόπουλος) – Σιμόν, Στάνκο (73’ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46’ Τόσιτς) – Σλίβκα, Καρλίτος (87’ Τσιλιανίδης)

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας, 3-5-2): Σωτηρίου – Βούρος, Πασαλίδης, Καρό – Λάρσον, Μεγιάδο (84’ Γκλάζερ), Γκαγιέγος, Μπάκιτς, Θοράρινσον (79’ Άμπαντα) – Τοράλ (79’ Νέιρα), Ντίκο (57’ Φελίπε)