CHAMPIONS LEAGUE

Πρόκριση με την ψυχή στο στόμα για Γαλατά

Η Κοπεγχάγη διέλυσε με 6-3 την Μπρέινταμπλικ

Αγχώθηκε, ζορίστηκε αλλά κατάφερε να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League η Γαλατασαράι! Η «τσιμπόμ» τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Ζάλγκιρις, αλλά κατάφερε να τη λυγίσει με 1-0 και να πάρει το εισιτήριο στην επόμενη φάση μετά και το 2-2 του πρώτου αγώνα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Γαλατά είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που έπαιζε πολύ κλειστά και προσπαθούσε να απειλήσει στις αντεπιθέσεις, με τους Τούρκους να έχουν τον έλεγχο και να φτάνουν στο πολυπόθητο γκολ στο 31ο λεπτό με τον Μέρτενς να σκοράρει από ασίστ του Ακτούρκογλου για το 1-0 με τρομερή οβίδα στην κίνηση!

Ο Όσκαρσον βρήκε ξανά δίχτυα στο 47’ για το 5-1, με την Μπρέινταμπλικ να μειώνει στο σκορ τέσσερα λεπτά μετά με τον Στέιντορσον. Ο Όσκαρσον στο 56’ έγραψε το 6-2, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ, με τον Γκουνλάουγκσον στο 75΄να μειώνει και να διαμορφώνει το τελικό 6-3.

Η Κοπεγχάγη θα συναντήσει την Σπάρτα Πράγας στον 3ο προκριματικό σε ένα πολύ δυνατό ζευγάρι!