GRAND SLAM

Προκρίθηκε στον 2ο γύρο των προκριματικών του Wimbledon η Δέσποινα Παπαμιχαήλ

Κέρδισε την 21χρονη Sonmez με 6-3, 3-6, 6-4

Η Παπαμιχαήλ, Νο.188 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν είχε καθόλου εύκολη αποστολή στην πρεμιέρα της στα προκριματικά του Wimbledon, κέρδισε όμως την 21χρονη Sonmez, Νο.207 στον κόσμο, με 6-3, 3-6, 6-4, για να μπει στον 2ο προκριματικό γύρο του Championships για 2η διαδοχική χρονιά.

Η Παπαμιχαήλ είχε ένα δυνατό ξεκίνημα στο ματς για να προηγηθεί με 2-0 και παρά την προσωρινή απάντηση της Τουρκάλας για το 2-2, έκανε νέο break, “ξέφυγε” με 5-2 και τελικά έφτασε στην κατάκτηση του σετ στο 9ο game.

Η Sonmez, η οποία ξεκίνησε το ματς ως φαβορί, έσωσε 2 break points στο 1ο game και κράτησε το σερβίς της, για να κάνει αργότερα και το break και να βρεθεί μπροστά με 5-2. Η Παπαμιχαήλ πάλεψε και έσωσε 4 set points στο 9ο game, η 21χρονη όμως κράτησε τελικά το σερβίς της για το 6-3 και την ισοφάριση.

Στο αποφασιστικό σετ η Παπαμιχαήλ προηγήθηκε με 2-0 και με 5-2, με την Sonmez να βρίσκει απάντηση και στα δυο break, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και μειώνοντας αργότερα σε 5-4. Στο 10ο game, όταν σέρβιρε για την παραμονή της στο ματς, η Τουρκάλα ήταν μπροστά με 30-0, η Δέσποινα όμως κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και έφτασε τελικά στη μεγάλη νίκη, έπειτα από 1 ώρα και 52 λεπτά αγώνα.

Αύριο η Παπαμιχαήλ θα αντιμετωπίσει στα γήπεδα του Roehampton τη Γαλλίδα Oceane Dodin, No.10 στο ταμπλό και Νο.112 στην παγκόσμια κατάταξη, σε μια ακόμα δυσκολότερη αποστολή, με φόντο την πρώτη της πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο στο Wimbledon.