GRAND SLAM

Πρόωρα αποχαιρέτησε την Αυστραλία η Μαρία Σάκκαρη

Hττήθηκε από την Elina Avanesyan με 6-4, 6-4

Την πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν υπέστη η Μαρία Σάκκαρη, η οποία ηττήθηκε από την Elina Avanesyan με 6-4, 6-4 στον τελευταίο σημερινό αγώνα του Australian Open, που ολοκληρώθηκε σχεδόν μια ώρα μετά τα μεσάνυκτα στη Margaret Court Arena.

Η Σάκκαρη, Νο.8 στο ταμπλό και στην παγκόσμια κατάταξη, δεν ήταν σε καθόλου καλή βραδιά και δεν μπόρεσε να βρει καθόλου ρυθμό απέναντι σε μια παίκτρια που την υποχρέωνε συνεχώς να παίζει επιπλέον μπάλες, με τις εξαιρετικές της άμυνες.

Με 43 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το ματς η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, η οποία είχε και 23 winners. Είχε 6 περισσότερους winners από την Avanesyan, που είχε 17, όμως η 21χρονη Ρωσίδα είχε 24 αβίαστα λάθη και αυτό έκανε τη διαφορά.

Από την αρχή η Avanesyan αιφνιδίασε τη Σάκκαρη και προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο δεν ήταν καθόλου η μέρα της Ελληνίδας παίκτριας, που παρότι είχε την ευκαιρία της να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν ισοφάρισε σε 3-3, υπέστη νέο break στο αμέσως επόμενο game και έμεινε πίσω με 3-4.

Κάτι αντίστοιχο έγινε και στο 2ο σετ, το οποίο η Avanesyan άνοιξε με break, η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 1-1 και αμέσως η Ρωσίδα ανέκτησε το προβάδισμα, κάνοντας κι άλλο break για το 2-1.

Μετά απ’ αυτό η Σάκκαρη ήταν κοντά σχεδόν σε όλα τα games, αλλά δεν μπορούσε με τίποτα να βρει break point στο σερβίς της Avanesyan, που διατήρησε τη διαφορά του ενός break μέχρι το τέλος και κατάφερε μάλιστα να κάνει το πρώτο της love service game στο σετ όταν σέρβιρε για το ματς, κάνοντας το 6-4, 6-4 σε 1 ώρα και 43 λεπτά αγώνα.

Αυτή ήταν η 1η Top 10 νίκη για την Avanesyan και η μεγαλύτερη στην καριέρα της. Για 1η φορά θα βρεθεί στον 3ο γύρο της Μελβούρνης η 21χρονη, 2η σε ένα Slam μετά το περσινό Roland Garros, όπου είχε φτάσει ως την 16άδα.

Θα αντιμετωπίσει την Marta Kostyuk, που νωρίτερα κατάφερε να κερδίσει μια μεγάλη μάχη με την Elise Mertens, με 5-7, 6-1, 7-6 (10-6).

Για τη Σάκκαρη το tour στην Αυστραλία ολοκληρώνεται με άδοξο τρόπο, καθώς είχε ξεκινήσει πολύ δυνατά και 3 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Σίδνεϊ για το United Cup και άλλη μια στη Μελβούρνη – την 1η της σε Grand Slam μετά από έναν χρόνο.