SUPERLEAGUE 1

Προβάδισμα ανόδου στα μπαράζ με τον Παναιτωλικό πήρε η Ξάνθη

Απάντησε στο γκολ του Βέργου (6′) με τους Έμπερτ (52′) και Μικελτάντζε (71′) για το τελικό 2-1

Οι Ακρίτες  πραγματοποίησαν σημαντικό βήμα για την επιστροφή τους στην πρώτη κατηγορία, καθώς επιβλήθηκαν 2-1 του Παναιτωλικού στο «Xanthi FC Arena», στον πρώτο αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου στα μεγάλα σαλόνια.

Μάλιστα, έφτασαν στη νίκη με ανατροπή, με τους Έμπερτ (52′) και Μικελτάντζε (71′) να απαντούν στο γρήγορο τέρμα του Βέργου από το 6′. Με το δεύτερο ματς να είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (30/5, 19:30) στο γήπεδο του Παναιτωλικού.

Οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν να ονειρευτούν καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, καθώς είδαν τον Βέργο να τους δίνει «κεφάλι» στο σκορ μόλις στο 6′. Ο Πέτροβιτς προέβη σε λάθος στα όρια της μεγάλης περιοχής της Ξάνθης, ο Ντουάρτε έγινε κάτοχος της μπάλας και τη γύρισε προς τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής την έστειλε στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο Βέργος θα μπορούσε στο 16′ να διπλασιάσει τα τέρματα τόσο της ομάδας του, όσο και τα προσωπικά του, αλλά δεν κατάφερε να κοντρολάρει, ώστε να εκτελέσει με καλές προϋποθέσεις. Έκτοτε, οι Ξανθιώτες ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων δημιουργώντας αρκετές φάσεις, με κορυφαίες εκείνες των Θυμιάνη (29′), Έμπερτ (39′), Ντίνα (43′) και Τζούρμαν (45’+1′). Ωστόσο, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν κάποια εξ αυτών, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τεράστια ευκαιρία από πλευράς Παναιτωλικού στα πρώτα δευτερόλεπτα, με τον Βέργο να αδυνατεί να κάνει το 0-2 από πλεονεκτική θέση. Κάτι που πλήρωσε η ομάδα του έξι λεπτά αργότερα (52′). Ο Σιατραβάνης βρήκε τον Έμπερτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενούμενων, με τον Έμπερτ να πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Μπορεί ο Παναιτωλικός όχι μόνο να προσπάθησε αλλά και να βρέθηκε αρκετά κοντά στο να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο παιχνίδι (με τον Βέργο στο 54′ και τον Ντίας στο 67′), όμως εκείνοι που κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ -και να φτάσουν στην ολική ανατροπή- ήταν οι γηπεδούχοι στο 71′. Ένα τέρμα, το οποίο προήλθε από τον συνδυασμό των δύο αλλαγών τους. Ο Σχρόιεν έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Μικελτάντζε να πιάνει το σουτ και να φέρνει το ματς «τούμπα». Ο Παναιτωλικός δεν έδειξε σημάδια ανάκαμψης στα επόμενα λεπτά, με την ομάδα του Τεννέ, μάλιστα, να βρίσκεται μια «ανάσα» και από το 3-1 στις καθυστερήσεις (με κεφαλιά του Καπνίδη).

MVP: Σε «χρυσή» αλλαγή αποδείχτηκε για τον Μπάμπη Τεννέ ο Μικελτάντζε, ο οποίος αντικατέστησε στο 35′ τον Πέτροβιτς και στο 71′ σκόραρε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η σφυρίχτρα: Υπήρξαν φωνές προς τον Τάσο Σιδηρόπουλο, ωστόσο αυτές αφορούσαν κυρίως λεπτομέρειες στο ματς. Δεν έχασε κάποια μεγάλη φάση ο διεθνής ρέφερι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο – Πέτροβιτς (35′ Μικελτάντζε), Βέρκερ, Τζούρμαν, Παντελιάδης – Δημούτσος, Θυμιάνης (70′ Τεσίγια) – Ντίνας (70′ Σχρόιεν), Έμπερτ, Σιατραβάνης (87′ Στάθης) – Θ. Παπάζογλου (87′ Καπνίδης).

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ – Μανθάτης, Καρασαλίδης, Τσότσαλιτς, Περέιρα (86′ Βάντερσον) – Ντίας, Εντινγκά (86′ Καρέλης) – Μπαρμπόσα, Μεντόσα (63′ Ταχάρ), Ντουάρτε (73′ Αριγίμπι) – Βέργος (73′ Ματσόλα).