CHAMPIONS LEAGUE

Προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Champions League πήρε η Τσέλσι

Επικράτησε 2-0 της τυπικά γηπεδούχου Πόρτο στη Σεβίλλη

Η Τσέλσι επιβλήθηκε 2-0 της τυπικά γηπεδούχου Πόρτο στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» της Σεβίλλης στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους «4» της διοργάνωσης. Σκόρερ για τους νικητές, που δεν ανέβασαν σε κανένα σημείο του ματς ταχύτητα, ο Μάουντ στο 32′, με υπέροχη ατομική ενέργεια, και ο Τσίλγουελ στο 85′. Κόστισε εμφανέστατα στους Πορτογάλους η απουσία δύο παικτών από τους κομβικότερους στο ρόστερ, των Σέρτζιο Ολιβέιρα και Ταρέμι.

Οι «μπλε» αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί στον μέγιστο βαθμό, καθώς άνοιξαν το σκορ στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι, ενώ και το 2-0 επιτεύχθηκε σε ένα δεύτερο ημίχρονο όπου και πάλι η Πόρτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.Οι «δράκοι» κράτησαν στην… τσίτα τον Μεντί σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά φάνηκε να τους λείπουν μια-δυο ποιοτικές πινελιές, για να «χτυπήσουν» δεύτερο συνεχόμενο πολύ ακριβότερο αντίπαλο, μετά τη μεγάλη πρόκριση επί της Γιουβέντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Πόρτο παραχώρησε την κατοχή της μπάλας στην Τσέλσι και περίμενε πίσω από τη μπάλα. Ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους Πορτογάλους να είναι αυτοί που φτάνουν με μεγαλύτερη συχνότητα στην αντίπαλη περιοχή.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μάλιστα είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 12′ ο Ουρίμπε έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 24′, ο Οτάβιο λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, το οποίο ο Μεντί κατάφερε να διώξει με δυσκολία και λίγο αργότερα (28′) ο ίδιος παίκτης μπήκε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά ένα κακό κοντρόλ του στέρησε τη δυνατότητα να απειλήσει περισσότερο.

Κόντρα στη ροή που είχε το ματς από το 10ο λεπτό και μετά, με το μομέντουμ να είναι υπέρ της Πόρτο, η Τσέλσι προηγήθηκε στο 32′ χάρη σε φανταστική ενέργεια του Μέισον Μάουντ, στην πρώτη τελικής της προσπάθεια: ο 22χρονος Άγγλος υποδέχθηκε την μπάλα εκτός περιοχής, με μια πιρουέτα και ένα άγγιγμα με το τακουνάκι την έστρωσε μπροστά του μέσα στην περιοχή και νίκησε με ιδανικό τελείωμα τον Μαρτσεσίν για το 0-1.
Την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου την είχαν οι γηπεδούχοι στο 43′ , όταν ο Πέπε πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Μεντί ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε από πλευράς Τσέλσι, με τον Βέρνερ να παίρνει την κεφαλιά στο 47′ έπειτα από ωραία σέντρα του Μάουντ, αλλά την μπάλα να φέυγει πάνω από το δοκάρι.

Από εκείνη τη στιγμή και για ένα δεκάλεπτο, η Πόρτο άσκησε έντονη πίεση στους Λονδρέζους, φτάνοντας δύο φορές κοντά στο γκολ: στο 51′ ο Μαρεγκά βρέθηκε τετ α τετ με τον Μεντί, αλλά σε πλάγια θέση, και το πλασέ του αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ της Τσέλσι σε κόρνερ. Λίγο αργότερα (στο 57′) ο Λουίς Ντίας έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 64′ ήταν σειρά της Τσέλσι να απειλήσει, όταν Αθπιλικουέτα πήρε από πλεονεκτική θέση την κεφαλιά, αλλά αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο 69′ το σουτ εντός περιοχής του Μαρεγκά ήταν αδύναμο και κατέληξε αργά -αργά στην αγκαλιά του Μεντί.

Μετά το 70΄ η Πόρτο φάνηκε ότι είχε αρχίσει να χάνει δυνάμεις, ειδικά κομβικοί παίκτες όπως ο Οτάβιο. Έτσι, ουσιαστικά δεν απείλησε ξανά μέχρι τη λήξη του ματς.

Αυτή που απείλησε και μάλιστα με επιτυχία ήταν η Τσέλσι, η οποία προειδοποίησε στο 84′ με τον Πούλισικ (δοκάρι στην αντεπίθεση) και «χτύπησε» ένα λεπτό αργότερα με τον Τσίλγουελ: στο 85′ ο Κορόνα έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα χάνοντας την μπάλα, ο Άγγλος παίκτης έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μαρτσεσίν και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

MVP: Μέισον Μάουντ. Ο 22χρονος Άγγλος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 32′ με υπέροχη ατομική ενέργεια στην πρώτη τελική προσπάθεια της Τσέλσι στον αγώνα, σε ένα χρονικό διάστημα που δεν απειλούσε. Σε ένα ματς που ουδείς από τους «μπλε» φόρτσαρε ιδιαίτερα, η περίτεχνη ενέργεια και το κρίσιμο τέρμα του Μάουντ, του δίνουν τον τίτλο του κορυφαίου.

Ο μοιραίος: Xεσούς Κορόνα. Ο αμυντικός της Πόρτο κάνει τραγικό λάθος στο 2-0 της Τσέλσι, χάνοντας την μπάλα μέσα από τα πόδια του και επιτρέποντας στον Τσίλγουελ να βγει τετ α τετ. Αλλιώς θα ήταν για την Πόρτο το 1-0 στην πλάτη της, με τους Σέρτζιο Ολιβέιρα και Ταρέμι στη ρεβάνς, και αλλιώς είναι πλέον το 2-0…

Η σφυρίχτρα: Σλάβκο Βίντσιτς. Ο Σλοβένος πέρασε ένα πολύ ήσυχο πρώτο ημίχρονο, χωρίς να δείξει κάρτα και χωρίς κάποια αμφίρροπη φάση. Στο δεύτερο μέρος φάνηκε λίγο πιο ανήσυχος και είχε κάποια λάθος σφυρίγματα, κυρίως εις βάρος της Πόρτο όπως η ανεξήγητη κίτρινη κάρτα στον Κονσεϊσάο, τα οποία όμως δεν είχαν μεγάλη επιρροή στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις
Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά (83′ Κονσεϊσάο), Πέπε, Μπεμπά, Zαϊντού, Γκρούγιτς, Ουρίμπε, Οτάβιο (83′ Βιέιρα), Koρόνα, Λουίς Ντίας, Μαρεγκά (83′ Μαρτίνες)
Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τζέιμς (80′ Τιάγκο Σίλβα), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ, Μάουντ (80′ Καντέ), Χάβερτς (65′ Ζιρού), Βέρνερ (65′ Πούλισικ)