Ρονάλντο και Ντε Χέα χάρισαν τη νίκη στη Γιουνάιτεντ κόντρα στη Νόριτς!

Ρονάλντο το γκολ, Ντε Χέα τις αποκρούσεις και τρεις… ανέλπιστοι βαθμοί για τη Γιουνάιτεντ.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για μία ακόμη φορά, όμως στο τέλος χαμογέλασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επικράτησε 1-0 της Νόριτς εκτός έδρας και έχει το απόλυτο (2/2) στο πρωτάθλημα από τότε που την ανέλαβε ο Ραλφ Ράνγκνικ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε γκολ αν και οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες καλές προϋποθέσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Κυριότερος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών των γηπεδούχων, ο Πούκι, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να έχουν τις στιγμές τους με τους Ρονάλντο, Τέλες και Μαγκουάιρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντε Χέα έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση σε σουτ του Πούκι στο 57’, με τους «κόκκινους διαβόλους» να λυτρώνονται στο 73’, όταν ο Άαρονς ανέτρεψε τον Ρονάλντο εντός περιοχής και ο Πορτογάλος αξιοποίησε το πέναλτι δύο λεπτά αργότερα για το 1-0.

Το αποτέλεσμα αυτό ανέβασε τη Γιουνάιτεντ στην 5η θέση, καθώς ισοβαθμεί εντός τετράδας με τη Γουέστ Χαμ αλλά υστερεί λόγω διαφοράς τερμάτων.