Σε ένα ματς… διαφήμιση ο Προμηθέας νίκησε 100-95 την ΑΕΚ Betsson BC

Τρομερό comeback της ΑΕΚ Betsson BC από το -25

Έπειτα από μία απολαυστική μάχη στο «Δ. Τόφαλος» ο Προμηθέας νίκησε 100-95 την ΑΕΚ Betsson BC, ανεβαίνοντας στο 7-2 στην Stoiximan Basket League, ενώ από την άλλη η Ένωση υποχώρησε στο 4-5.

Απίστευτη εξέλιξη είχε η αναμέτρηση, με τους Πατρινούς να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +19 (59-40) και να φτάνουν ακόμη και στο +25 (72-47) στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την ομάδα του Πλάθα να κάνει ένα τρομερό comeback στο δεύτερο μισό, βάζοντας… φωτιά στα τελευταία λεπτά.

Πολύ «καυτός» ο Χάντερ Χέιλ του Προμηθέα, ο οποίος τελείωσε το ματς με 32 πόντους, με τον Άντονι Κάουαν να προσθέτει 22π. και τον Χάιμε Ετσενίκε 17π.

Από την ΑΕΚ Betsson BC, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 21 πόντους και τον ακολούθησε ο Τσέισον Ραντλ με 17π. και 6 ασίστ.

Με τους Ρέινολντς, Κόνιαρη, Χρυσικόπουλο, Ετσενίκε και Χέιλ ξεκίνησε ο Προμηθέας, ενώ η ΑΕΚ Betsson BC με τους Καράμπελα, Νετζήπογλου, Χατζηδάκη, Κουζέλογλου και ΜάκΛεμορ. Την κακή άμυνα της Ένωσης μέσα στη ρακέτα εκμεταλλεύτηκαν στα πρώτα λεπτά οι Πατρινοί και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ετσενίκε πήγαν στο +6 (11-5), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, η ομάδα του Πλάθα βρήκε επιθετικό ρυθμό, χάρη στην είσοδο των Καμπενγκέλε και ΜακΡέι στο παρκέ, με τον Στέφενς να κρατά μπροστά τους γηπεδούχους (21-17), μέχρι το 8’. Ωστόσο, ο Χέιλ απάντησε στο τελευταίο δίλεπτο και έτσι έστειλε τον Προμηθέα στο +8 (26-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο του ματς και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, καθώς εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά την κακή άμυνα της ΑΕΚ Betsson BC και τα επιθετικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +13 (37-24), στο 13’. Η Ένωση έβγαλε αντίδραση με τους Ραντλ και ΜακΡέι και μείωσε (39-29) προσωρινά, όμως η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση και με μπροστάρη τον Κάουαν ξέφυγαν στο +17 (48-31), στο 16’. Με την επιστροφή του Καμπενγκέλε στο παρκέ, η ομάδα του Πλάθα βρήκε λύσεις στην επίθεση (51-39), μέχρι το 18’. Στα τελευταία λεπτά, επέστρεψε ο Χέιλ, ο οποίος συνέχισε πολύ «ζεστός» και με τα δικά του σουτ έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +19 (59-40).

Τα λάθη της ΑΕΚ Betsson BC και το δίδυμο Ετσενίκε και Χέιλ στην αρχή του δεύτερου μέρους οδηγούσαν για τα καλά τον Προμηθέα, ο οποίος εκτόξευσε τη διαφορά στο +25 (72-47), στα πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πατρινοί χαλάρωσαν και βγήκαν εκτός ρυθμού. Αυτό είχε αποτέλεσμα να πάρουν το μομέντουμ του ματς οι παίκτες του Πλάθα και με τους ΜάκΛεμορ, Κουζμίνσκας και Φλιώνη, να τρέξουν επιμέρους σκορ 17-1, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (73-64), μέχρι το 28’. Το τρίποντο του Χέιλ «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (78-67).

Με εξαιρετική άμυνα και τον ΜακΡέι να μπαίνει πολύ ορεξάτος στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ Betsson BC πλησίασε στο -6 (83-77), στο 23’. Οι Χέιλ και Ρέινολντς έδωσαν… ανάσα στον Προμηθέα, στέλνοντάς τον στο +9 (88-79), στο 25’. Ο Αμερικανός εξακολουθούσε να κρατά την Ένωση επιθετικά, αλλά τα τρίποντα των Κάουαν και Κόφεϊ έστειλαν τους Πατρινούς στο +10 (94-84), στο 27’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν, με τον Καμπενγκέλε να σπάει το… ρόδι και τον Κάουαν να απαντά με 2/2 βολές ο Κάουαν (96-86), στο 1:14’’ για τη λήξη. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι δύο ομάδες εκτελούσαν κυρίως ελεύθερες βολές με απανωτά φάουλ και τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 100-95.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95