Σεφτέ της Εφές, επικράτησε πολύ δύσκολα της Ούνιξ με 71-68

Μοερμάν, Μπομπουά και Μπράιαντ βγήκαν μπροστά για την Εφές

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντόλου Εφές, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άνοιξε λογαριασμό για τη φετινή σεζόν, καθώς χωρίς να εντυπωσιάζει για ακόμα μία φορά επικράτησε πολύ δύσκολα της Ούνιξ με 71-68 και ανέβηκε στο 1-4.

Με τον Βασίλιε Μίτσιτς να μην είναι διαθέσιμος και τον Σέιν Λάρκιν (8π., 5ασ., 6λ.) να συνεχίζει τις χαμηλές του… πτήσεις, βγήκαν μπροστά οι «παλιοσειρές», Μοερμάν (10π., 9ρ.), Πλάις (12π., 6ρ.) και Μπομπουά (14π.), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ελάιζα Μπράιαντ (14π.), που αποκτήθηκε τις τελευταίες μέρες.

Από πλευράς Ούνιξ (1-4), πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κάνααν (16π., 3/5τρ.) και Λορέντζο Μπράουν (16π.), ενώ ο Μάριο Χεζόνια σταμάτησε στους 13π., κατεβάζοντας και 7ρ.

Σε ό,τι αφορά στην αναμέτρηση, η Ούνιξ ήταν ανώτερη στην πρώτη περίοδο, καθώς με σαφή πρόθεση να εκμεταλλευθεί την πίεση των γηπεδούχων, είχε εξαιρετική παρουσία επιθετικά, διατηρώντας και αρκετά χαμηλά την Εφές, τουλάχιστον για τα δεδομένα τους. Με τρίποντο του Τζον Μπράουν, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +6 (14-20), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 18-22.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδου, η Εφές έβγαλε αντίδραση, πήρε το προβάδισμα (25-23), αλλά η θετική της παρουσία ήταν απλά σπασμωδική, με την Ούνιξ να επιστρέφει στην πρωτοπορία του σκορ (25-33) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 32-37, με τους Ρώσους να εντυπωσιάζουν αμυντικά.

Ήταν το αναμενόμενο σενάριο η Εφές να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς τα βαθμολογικά της περιθώρια έχουν ήδη στενέψει και με ένα γρήγορο 6-0 κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα στο σκορ (38-37), αλλά και πάλι η Ούνιξ έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε στα ηνία του αγώνα (44-48) με τον Κάνααν να «πυροβολεί» από την περιφέρεια. Το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου ήταν 47-51, διαφορά που άφηνε ικανοποιημένη την Εφές που είχε μείνει πίσω και με 7 (44-51).

Τα ψέματα για την Εφές είχαν τελειώσει και στα πρώτα τρία λεπτά της περιόδου, το 47-51 είχε γίνει 56-53, με τους Μπομπουά, Μπράιαντ και Μοερμάν να πετυχαίνουν καθοριστικά τρίποντα που άλλαξε εντελώς την ψυχολογία. Τα πράγματα έιχαν πάρει τον δρόμο τους, αφού την ίδια στιγμή η Ούνιξ είχε χάσει τη συγκέντρωσή της επιθετικά και η διαφορά παρέμενε στην τάξη των επτά πόντων (67-60, 69-62), με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται στο 71-68 με τις βολές του Κάνααν.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68

Αναντόλου Εφές-Ούνιξ Καζάν 71-68