Σκαρφάλωσε σε θέση μπαράζ η Ναντ

Η Ναντ πέρασε από την έδρα της Μπρεστ (1-4), ενώ η Νιμ έμεινε στο 2-2

Η Ναντ τις τελευταίες δύο αγωνιστικές μετράει ισάριθμες νίκες, παλεύοντας να σώσει την παρτίδα και να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της Μπρεστ, επικρατώντας στο «Stade Francis-Le Ble» με το εντυπωσιακό 4-1. Ο Σίμον άνοιξε το σκορ στο 15′, ενώ στο 27′ ο Μπλας με ένα δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «καναρίνια» βρήκαν ακόμα δύο γκολ με τους Λούζα και Κουλιμπαλί (πεν.) μέσα σε ένα εξάλεπτο (56′, 62′). Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ στο 83′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν την ίδια ώρα, η Λοριάν πήρε δεύτερη διαδοχική εντός έδρας νίκη, επικρατώντας 2-0 της Ανζέ και έτσι παρέμεινε στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +4 από τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ του υποβιβασμού. Μεγάλο ρόλο έπαιξε η αποβολή του Κουλιμπαλί για τους φιλοξενούμενους στο 15′, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται στο έπακρο αυτή την εξέλιξη και να βρίσκουν δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με τους Βίσα (44′) και Λεμοάν (47′) αντίστοιχα. Τρία λεπτά αργότερα πάντως και η Λοριάν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λαπόρτ με δεύτερη κίτρινη.

Τεράστια ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες και να μειώσει τη διαφορά με τη σωτηρία έχασε η Νιμ, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Ρεμς. Παρά το γεγονός πως κατάφερε και έφερε τούμπα το ματς και το γκολ του Εμπουκού, χάρη στα τέρματα των Ριπάρτ (47′) και Κονέ (71′), εντούτοις δεν μπόρεσε να αποφύγει την γκέλα, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο 80′.

Τέλος, η Μετς πέρασε με εμφατικό τρόπο από την έδρα της ουραγού και μαθηματικά υποβιβασμένης Ντιζόν, επικρατώντας με σκορ 5-1. Γκέιγ και Σαρ πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να παίζουν μάλιστα με δέκα παίκτες από το 43′, ενώ στην επανάληψη βρήκαν ακόμα τρία τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου, επιστρέφοντας έτσι στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές.