ΔΙΕΘΝΗ

Σκόραρε ο Παυλίδης, χαμογέλασε τελευταίος ο Μπάρκας

Πρώτος σκόρερ στην Ολλανδία με… συγκάτοικο ο Έλληνας φορ!

Εντυπωσιακό από άποψη θεάματος ήταν το φινάλε της κανονικής περιόδου της Eredivisie, δίχως, ωστόσο, να κρύβει συγκινήσεις, αφού τα πάντα είχαν κριθεί από βαθμολογικής άποψης.

Η Άλκμααρ με κορυφαίο σε όλη τη σεζόν τον Βαγγέλη Παυλίδη είχε εξασφαλίσει την 3η θέση και ταυτόχρονα τη συμμετοχή στα προκριματικά του Champions League. Οπότε, αγωνίστηκε δίχως άγχος απέναντι στην Ουτρέχτη του Βασίλη Μπάρκα. Στο πρώτο ημίχρονο έκανε… πάρτι και βρέθηκε να προηγείται με 3-0, με τον Έλληνα φορ να έχει ένα γκολ και μία ασίστ. Στο 37’ πέτυχε με κεφαλιά-ψαράκι το 3ο τέρμα της AZ, ενώ στο 16’ είχε σερβίρει στον Φαν Μπόμελ, που έγραψε το 2-0.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ανατροπή των δεδομένων. Στο 55’ μείωσε ο Μπουσαΐντ, ενώ πέντε λεπτά μετά, έμειναν με παίκτη λιγότερο οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ντε Βιτ. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Μπάρκα, το πίστεψε και με δύο τέρματα σε απόσταση δέκα λεπτών (με Λάμερς στο 71’ και Γένσεν στο 81’) έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (3-3). Πλέον οι φιλοξενούμενοι στρέφουν την προσοχή τους στα playoffs με φόντο το Conference League, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Σπάρτα Ρότερνταμ, έχοντας «κλειδώσει» την 6η θέση. Το άλλο ζευγάρι είναι το Ναϊμέγκεν-Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Το ένα τέρμα που πέτυχε ο Βαγγέλης Παυλίδης δεν αποδείχθηκε αρκετό ώστε να του χαρίσει την κορυφή στους σκόρερ στη φετινή Eredivisie, αφού με τα δύο τέρματα που πέτυχε ο Λουκ Ντε Γιονγκ στην αναμέτρηση της πρωταθλήτριας Αϊντχόφεν με τη Βααλβάικ τον έπιασε στα 29. Πάντως, από αυτά τα 6 ήταν με πέναλτι, ενώ ο Παυλίδης σημείωσε μόλις ένα από την άσπρη βούλα.

Ο Λάμπρου ήταν βασικός στη βαριά ήττα της Εξέλσιορ με 4-0 από τη Φέγενορντ και έγινε αλλαγή μετά την ανάπαυλα, με το ματς στο 0-0. Ο Βέλλιος μπήκε στο 85’ στην εντός έδρας ήττα της Τσβόλε με 2-1 από την Τβέντε.