Σπουδαία εμφάνιση η Μακάμπι, υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα τη Βιλερμπάν!

Η Μακάμπι επικράτησε στο «Αστρομπάλ» της Βιλερμπάν με 93-85.

Στις νίκες και μάλιστα με πειστική εμφάνιση επέστρεψε η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς επικράτησε 93-85 της Βιλερμπάν μέσα στο «Αστρομπάλ» και ανέβηκε στο 2-2, τη στιγμή που η Βιλερμπάν υπέστη την πρώτη της ήττα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάναλι που σταμάτησε στους 25 πόντους με 4/7 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Ρέινολντς (17π., 5ρ.), Γουιλμπέκιν (13π., 4ασ., αλλά και 0/8 τρίποντα) και Έβανς (13π. με 3/3 τρίποντα, 3ασ.).

Για τους Γάλλους, που παρά τις προσπάθειές τους να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τη Μακάμπι διασώθηκαν οι Οκόμπο (23π. με 3/5 τρίποντα, 4ασ.), Τζόουνς (14π.), ενώ ο Αντετοκούνμπο χρησιμοποιήθηκε μόνο για 8’35’’, έχοντας 6 πόντους (3/3 δίποντα).

Με την έναρξη της αναμέτρησης η Μακάμπι επέβαλε τον δικό της νόμο και με πολυφωνία στην επίθεση, παίρνοντας πόντους από Γουίλμπεκιν, Γουίλιαμς, Καλοϊάρο, απολάμβανε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (2-8, 6-12), αλλά η Βιλερμπάν άρχισε να ανεβάζει κι εκείνη στροφές, παρίνοντας το προβάδισμα με τον «καυτό» Οκόμπο (19-18), που είχε ήδη τους εννιά πόντους της ομάδας του. Με δύο τρίποντα στη λήξη της περιόδου από Έβανς και Νάναλι, η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με 21-25.

Η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες όλο και αυξανόταν χάρη στον οίστρο των Έβανς, Ρέινολντς και Νάναλι (21-30, 23-32) και με ένα δίποντο του Γουίλμπεκιν η διαφορά για πρώτη φορά έπιασε διψήφια τιμή (30-41). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν προ στιγμήν καταφέρνοντας να κλείσουν το ημιχρόνο στο 42-49.

Το μοτίβο δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Μακάμπι να ορίζει τον ρυθμό και τη μοίρα του αγώνα και με τον Νάναλι να συνεχίζει στον δικό του εξαιρετικό ρυθμό η διαφορά έφτασε στους 14 (50-64) και παρέμεινε εκεί, καθώς ο Αμερικανός φόργουορντ είχε συμπαραστάτες τόσο από την περιφέρεια (Έβανς), όσο και από τη φροντ-λάιν (Ρέινολντς), με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 62-75.

Στην τέταρτη περίοδο λίγο έλειψε να γίνει ντέρμπι το παιχνίδι και να οδηγηθούμε σε νέα… Εφές, καθώς με κάρφωμα του Γκιστ η διαφορά έπεσε στους 8 (73-81), αλλά σε κάθε περίπτωση η Μακάμπι είχε τις απαντήσεις χάρη στον πλουραλισμό της στην επίθεση, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 85-93.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 42-49, 62-75, 85-93

Βιλερμπάν-Μακάμπι Τελ Αβίβ 85-93